Nákup systému EET už má na stole policie

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Nákup systému EET už má na stole policieNOVÉ 1
Domov

Tereza Vilímová

V druhé polovině února začalo státní zastupitelství v Praze 1 prověřovat, jak Generální finanční ředitelství nakoupilo software pro elektronickou evidenci tržeb (EET). K evidenci je totiž třeba komunikační rozhraní mezi poplatníkem a finanční správou. Zakázka na takové rozhraní ale neexistuje. Nyní se celá záležitost přesunula do rukou policie, jak serveru Echo24 potvrdil státní zástupce Jan Lelek.

„Kolegyně, která toto trestní oznámení prošetřuje, ho podstoupila policejnímu orgánu,“ uvedl pro server Echo24 Lelek. Otázka po původu systému EET se dostala ke státním zástupcům z toho důvodu, že na ni přes dotazy různých institucí nedokázaly odpovědět ani Generální finanční ředitelství ani ministerstvo financí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Problém je v komunikačním rozhraní mezi daňovými poplatníky a finanční správou. Hospodský vyúčtuje svému hostu pivo a odešle účtenku na zmíněné rozhraní. Rozhraní automaticky vygeneruje číslo FIK a do dvou vteřin vrátí hospodskému účtenku i s kódem. Ten ji vydá pivaři a inkasuje peníze. Zakázka na takové rozhraní však neexistuje. Generální finanční ředitelství vypsalo v souvislosti s evidencí tržeb pouze zakázku za padesát milionů korun, která měla připojit systém EET k daňovému softwaru ADIS a vytvořit v jeho prostoru úložiště sebraných dat.

Přestože se policie trestním oznámením zabývá, nebylo ještě zahájeno trestní řízení. „Nebyl ještě vydán záznam o zahájení úkonů trestního řízení, policejní orgán si pravděpodobně vyžádá nějaké podklady, aby mohl relevantně posoudit všechny okolnosti, které jsou uvedeny v trestním řízení,“ dodal Lelek. 

O zakázce neví ani kontrolní výbor, ani rada vlády

Protože ADIS dodává už čtvrt století nadnárodní společnost IBM, zakázkou „ADIS – Integrace EET“ ji finanční ředitelství pověřilo „z ruky“, tedy v tzv. jednacím řízení. Původ softwaru pro EET nedokázal během svého šetření odhalit ani předseda kontrolního výboru sněmovny Vladimír Koníček (KSČM). „Generální finanční ředitelství nás informovalo pouze o úpravách systému ADIS,“ uvedl Koníček.

Bez informací je také Rada vlády pro informační společnost, která musí podle zákona schválit jakoukoli investici do státních informačních systémů. Finanční správa ji však podle mluvčího ministerstva vnitra Jiřího Korbela požádala pouze o povolení ke smlouvě s IBM.

Finanční správa v polovině února, kdy se státní zastupitelství začalo trestním oznámením zabývat, neodpověděla ani na přímý dotaz deníku Echo24. Kateřina Vaidišová z ministerstva financí pouze uvedla, že zakázka pro IBM zajišťuje „všechny procesy, které předcházejí samotné transakční části evidence tržeb“.

Více o trestním oznámení čtete zde: Státní zástupci prověří nákup systému EET

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Tady nejste v Agrofertu, uklidňoval výbor Babiše. Vznikla EET protiprávně?

Nachytaný šéf finančního ředitelství. 18 miliard za EET nevysvětlil

EET jako miliardový byznys dodavatelů pokladen