Vánoční zázrak? Velké zklamání. Žena po 39 letech potkala nesprávnou vnučku

NEPOVEDENÉ SETKÁNÍ

Vánoční zázrak? Velké zklamání. Žena po 39 letech potkala nesprávnou vnučkuNOVÉ
Chicha bude v pátrání po "ukradené" vnučce pokračovat. Foto: FOTO: Facebook / Maria Isabel Chorobik
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Dvaadevadesátiletá argentinská aktivistka strávila polovinu života hledáním své vnučky, která byla v 70. letech „ukradena“ svým rodičům. Na Štědrý večer se s ní konečně setkala...  O dva dny později prožila velké zklamání. Testy DNA odhalily, že nalezená žena ve skutečnosti není její vnučka.

Maria Isabel Mariani, která je známá jako Chicha, ve čtvrtek slavnostně oznámila, že konečně našla svoji vnučku. Clara Anahi Mariani Teruggi byla odebrána rodičům během vojenské vlády v 70. letech, protože patřili k odpůrcům režimu. Mělo se jednat o další slavný triumf skupiny Babičky z Květnového náměstí (Abuelas de Plaza de Mayo), která se snaží identifikovat ztracené děti a zařídit jim setkání s jejich biologickou rodinou.

Ale prokurátor podle BBC o dva dny později oznámil, že došlo k chybě, protože mezi DNA babičky a vnučky není žádná shoda. Setkání proběhlo na základě testu ze soukromé laboratoře, nicméně výsledek z oficiální banky genetických vzorků, který jediný může být považovaný za průkazný, byl negativní.

Chicha věnovala hledání své vnučky téměř polovinu života. Dokonce založila svoji vlastní organizaci Anahi Foundation, která obsahuje jméno její vnučky. Učinila tak poté, co odstoupila z funkce prezidentky organizace Babičky z Květnového náměstí v roce 1989.

Podle mluvčího organizace Anahi Foundation je Chicha zdrcená, hledat ale nepřestane. „Je jí 92 a bude pokračovat v hledání své vnučky. My jen doufáme, že se jí to podaří,“ řekl pro BBC mluvčí Juan Martin Ramos Padilla.

Její vnučka byla násilně odebrána rodičům před 39 roky, když jí byly pouze tři měsíce. Její rodiče byli členové levicové skupiny Montoneros, která bojovala proti režimu. Při operaci, v níž byla Anahi „ukradena“, zemřela její matka, otci se podařilo uprchnout, nicméně po několika měsících ho režim dopadl a zabil.

Během takzvané Špinavé války, která trvala od 70. let do roku 1983, vojenská junta tímto způsobem odebrala přibližně 500 dětí. Stát v tomto období likvidoval své levicové odpůrce po tisících. Podle serveru BBC bylo v 70. letech běžnou praxí nechat těhotné ženy porodit a zabít je po několika dnech. Děti pak byly nabídnuty k adopci. Existovaly dokonce seznamy bezdětných párů, které tyto děti chtěly.

Organizace Babičky z Květnového náměstí povzbuzují děti, které se narodily v tomto období a mají určité pochybnosti o svém původu, aby se přihlásily a podstoupily testy DNA. Tímto způsobem už Babičky našli 119 „ukradených“ dětí.

Čtěte také: ‚Ukradený‘ vnuk junty se po 36 letech setkal se svou babičkou

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články