Finále EURA

Francie je v šoku. Portugalsko i bez Ronalda rozhodlo v prodlouženíAKTUALIZUJEME
Radost Portugalců po gólu Foto: FOTO: Reuters
7

Fotbalové mistrovství Evropy ovládli Portugalci. Tým, který během celého šampionátu vyhrál v normální hrací době pouze jediný zápas, přehrál domácí Francii v poměru 1:0. První branka padla až ve 109. minutě prodloužení, když skóroval střídající Éder. Největší hvězda portugalského týmu, kapitán Cristiano Ronaldo, se přitom v úvodu zranil a ze zápasu musel po tvrdém zákroku ve 25. minutě odstoupit.

Výhra znamená pro Portugalsko první zlato z Eura v historii. V roce 2004 na domácí půdě tehdy podlehl tým z Pyrenejského poloostrova Řecku 0:1. Francie naopak ve svém třetím finále Eura poprvé prohrála a nedosáhla na třetí zlato, jímž by vyrovnala dosud nejúspěšnější země Německo a Španělsko.

V normální hrací době byli aktivnější Francouzi. Hnáni domácím publikem měli zejména v posledních minutách devadesátiminutovky více šancí. Prvních 90 minut tak vyhráli na přímé střely na bránu v poměru 8:1. Nejblíže gólu byl v nastaveném čase zřejmě Gignac, který ale pálil pouze do tyče. Brána portugalského brankáře Patrícia, který svými spolehlivými zákroky držel své spoluhráče, ale i tentokrát odolala.

Fanoušci se těšili na konfrontaci mezi Cristianem Ronaldem, dvojnásobným vítězem Zlatého míče FIFA, a Francouzem Antoine Griezmannem, který na šampionátu skóroval už šestkrát. Ronaldo však v první čtvrtině zápasu musel kvůli zranění střídat. Z hřiště jej odnesli na nosítkách, zatímco slavný fotbalista skrýval hlavu v dlaních. Zranění mu způsobil hned v úvodu zápasu nešetrným zákrokem Payet, ale rozhodčí faul neodpískal. Ronaldo po ošetření ještě chvíli zkoušel hrát, ale nakonec jej bolest přemohla a odstoupil.

Favoritem na titul byla přitom Francie hrající v domácím prostředí, která navíc zatím v každém dosavadním soutěžním zápase Portugalsko porazila. Francouzi na domácích šampionátech vyhráli už Euro v roce 1984 i mistrovství světa v roce 1998.