Proč není Tsipras důležitý jako Orbán
Také středomořské národy, Řekové, Italové i Španělé podléhají ve vypjatých dobách pokušení si myslet, že se kolem nich točí svět, nebo alespoň Evropská unie. Teď právě dávají najevo Řekové, že na nich záleží budoucí osud Evropy. Nejspíš se velmi brzy dozvědí, že důležití nejsou.
Řečtí politici zahájili ofenzívu za odpuštění dluhů. První štace premiéra Alexise Tsiprase byla na Kypru, ministr financí Janis Varoufakis začal dříve a při návštěvách metropolí dospěl až do Londýna. Řecké turné končí podle plánu v Berlíně, kde se oba lídři chtějí setkat se svými protějšky, Angelou Merkelovou a Wolfgangem Schäublem. Německo je z pohledu mnoha Řeků obrazem nepřítele a tak se Tsipras i jeho ministr musí odvážit do jámy lvové, hledají přitom ovšem na cestách podporu.
Nemůže překvapit, že Němci nechtějí při hrdinském scénáři vypracovaném v Athénách hrát sparingpartnery. Lze předpokládat, že ministr Schäuble řeckého kolegu přijme, i když termín ještě určen nebyl. Úřad kancléřky ale už dal najevo, že se schůzka s řeckým premiérem neplánuje a není prý ani jisté, že se Merkelová s Tsiprasem sejdou mezi čtyřma očima za deset dnů na bruselském summitu. Merkelová se věnuje jiným záležitostem, například včera navštívila maďarského premiéra Viktora Orbána. Pokud někdo čekal, že Orbánovi nějak důrazně vytkne jeho autoritářské sklony a potlačování médií, tak se zklamal. Kancléřka s maďarským premiérem vyměnila zdvořilosti a jenom mimochodem zmínila, že v každé zemi je třeba šetřit práva opozice a svobodného tisku.
Navštívit Maďarsko v době řecké ofenzívy působí symbolicky. Maďarsko a Řecko mají zhruba stejně obyvatel, což by člověk neřekl, kdyby srovnal frekvenci těchto zemí v evropských médiích. Nehledě k tomu, že Řekové jsou nejčastěji představováni jako bojovníci za svobodu a práva chudých, Maďarsko je poloviční diktatura nepřátelská celému světu. Z pohledu Němců však má Maďarsko jednu výhodu. Odebírá čtyřikrát víc německého zboží než Řecko, nehledě k tomu, že tamní vláda platí dluhy.
Světový lídr hledí na východ
Představa řeckého premiéra a ministra, že donutí Němce změnit politiku a že přinejmenším jim budou rovnocenným soupeřem, je scestná. Právě v pondělí byla publikována zpráva, že přebytek zahraničního obchodu Německa za rok 2014 dosáhl 284 miliard dolarů. To je víc než společný přebytek dalších dvou největších světových exportérů, Číny a Saúdské Arábie. Experti mnichovského institutu Ifo předpovídají, že se obchodní přebytek letos ještě zvýší. Pomůže tomu snížení hodnoty eura i cen ropy a kromě toho očekávaná konjunktura ve Spojených státech a Velké Británii, které patři k hlavním odběratelům zboží Made in Germany. Ovšem i kdyby se v nadcházejícím roce čekala jiná ekonomická konstelace, tak by Němci třeba vyváželi do zemí Evropské unie nebo do Číny.
Tsipras varuje, že bez odpuštění dluhů jeho země opustí eurozónu a možná i Evropskou unii. Naznačuje, že by ho následovaly i další středomořské státy, tedy Portugalsko, Španělsko a Itálie. „Bylo by škoda, kdyby unie přišla o jižní Evropu,“ prohlásil řecký premiér. Nutno říci, že měřeno optikou německého hospodářství by odchod Řeků a Portugalců byl lhostejný, s menšími potížemi by šel přežít i výpadek Španělska, vážný problém by nastal až při roztržce s Itálií.
Němci potřebovali nezbytně odbyt ve Středomoří v devadesátých letech minulého století, dnes už je všechno jinak. Před deseti dvaceti lety umístili ve Středomoří až čtrnáct procent svého exportu, dnes jenom osm procent. Odbytiště v Řecku, Itálii, Španělsku a Portugalsku byla víc než dostatečně nahrazena na východě. Země Visegrádu spolu s Rumunskem odebíraly před dvaceti lety jen čtyři procenta německého exportu, předloni však jejich podíl překročil desetinu, přitom tento trend výrazně zrychlil po finanční krizi. Polsko je pro Němce důležitější než Španělsko a nejpozději do pěti let svým podílem na zahraničním obchodě Německa předběhne Itálii. Stejně to funguje v dalších východoevropských zemích, dokonce i Pobaltí je důležitější než Řecko. Východoevropské země mají ještě další výhodu, že se dokážou zapojit do německé dělby práce a jejich levní zaměstnanci pomáhají snížit ceny zboží exportovaného Německem.
Lze ocenit úroveň mediální přípravy před cestou řeckého premiéra Tsiprase do Bruselu, případně do Berlína. Z pohledu kancléřky má však větší význam a perspektivu udržet dobré vztahy s Orbánem.