Nechte se vydat, nařizuje Babišovi a Faltýnkovi morální kodex hnutí ANO
Jak si hnutí ANO v březnu změnilo pravidla
Pokud by se předseda a místopředseda hnutí ANO Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek drželi morálního kodexu, který si hnutí ANO vytvořilo, o jejich vydání by se nemuselo ani hlasovat. Podle stanov by oba měli v případě trestního stíhání okamžitě o vydání sami požádat. Podle předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslavy Němcové (ODS) se však hlasovat stejně musí, pokud se tedy oba poslanci nevzdají poslaneckého mandátu. Hlasování by mělo proběhnout 5. září.
„V případě přestupkového řízení či trestního stíhání proti své osobě, reprezentant nebude využívat poslaneckou/senátorskou imunitu a požádá příslušný parlamentní výbor, aby neprodleně navrhl jeho vydání. Jedinou výjimku v tomto ohledu tvoří případné stíhání za politické projevy pronesené na půdě Parlamentu ČR,“ píše hnutí ANO ve svých stanovách. I přesto však může zůstat členem hnutí.
Čtěte také: Proč by měli Babiš a Faltýnek dostat 5 až 7 let vězení
Hlasování v Poslanecké sněmovně by tak mělo být jen formalitou, protože oba poslanci by podle kodexu sami měli o vydání požádat. „Hlasování musí proběhnout vždy, i když řeknou poslanci, že chtějí být vydáni. Často je to proto, že se cítí být nevinní a chtějí, aby soud proběhl spravedlivě a regulérně,“ řekla pro Echo24 Němcová.
Oba již dokonce avizovali, že vydání se bránit nebudou. O tom, jak se k celé věci postaví poslanci, se bude hlasovat na schůzi sněmovny 5. září.
Na to, že by tak oba měli učinit, upozorňují i opoziční politici. „Kdybychom vycházeli z morálního kodexu hnutí, sněmovna by nemusela o vydání ani hlasovat,“ píše poslankyně Markéta Pekarová z TOP 09 na Facebooku.
Někteří dokonce vyzývají k tomu, aby se oba vzdali poslaneckého mandátu. Pokud by se poslanci sami vzdali mandátu, byla by to podle Němcové jiná situace. „Pokud se poslanec vzdá mandátu, v čemž mu nikdo nebrání, chce-li naplnit etický kodex, tak to může udělat. V tu chvíli sněmovna nehlasuje o jeho vydání, není kryt imunitou a orgány činné v trestním řízení mohou jednat,“ dodala předsedkyně výboru.
Právě k tomuto kroku Babiše i Faltýnka vyzval předseda ODS Petr Fiala. Babiš však důvod k rezignaci nevidí a stále dokola mluví o „zoufalém pokusu zkorumpovaného systému, který ho chce zlikvidovat a kriminalizovat“.
Čtěte více: Složit poslanecký mandát? Proč bych to dělal, diví se Babiš
Vzdejte se sami mandátu, vyzývá Babiše a Faltýnka šéf ODS
Změny stanov
Morální kodex hnutí ANO, v němž se píše, že poslanec či senátor „nebude využívat imunitu“, se v průběhu tohoto roku změnil. Hnutí tak zřejmě udělalo právě kvůli Babišovým kauzám. Pokud by byl člen hnutí ANO trestně stíhán, musel by totiž podle starých podmínek hnutí opustit.
„Reprezentant, proti němuž je zahájeno trestní stíhání, neprodleně rezignuje na volený mandát, na svou funkci ve Hnutí a na členství ve Hnutí,“ bylo dříve uvedeno v kodexu.
Zatímco dříve by v případě zahájení trestního stíhání musel podle kodexu okamžitě rezignovat na všechny své funkce, od března už by takto musel učinit pouze, pokud by prohřešek spáchal v souvislosti s výkonem veřejné funkce.
„Reprezentant, proti němuž je podána obžaloba pro úmyslný trestný čin nebo nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti a ve spojení s výkonem veřejné funkce, neprodleně rezignuje na volený mandát, na svou funkci ve Hnutí a na členství ve Hnutí,“ píše hnutí ANO v aktualizované březnové verzi morálního kodexu.
Na případný dotační podvod s Čapím hnízdem, který nesouvisí s angažmá ve vládě či Poslanecké sněmovně, se tak morální kodex nevztahuje, a Babiš si tak může veškeré své funkce ponechat. V souvislosti s tímto krokem tam vznikají otázky, zda se hnutí nepřipravovalo na obvinění Babiše v kauze Čapí hnízdo již od března.