Složit poslanecký mandát? Proč bych to dělal, diví se Babiš
Babiš se mandátu nevzdá
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se nehodlá vzdát poslaneckého mandátu kvůli tomu, že policie požádala Sněmovnu o jeho vydání při vyšetřování farmy Čapí hnízdo. Babiš dnes uvedl, že k takovému kroku není žádný důvod. Již dříve se nechal slyšet, že policejní žádost považuje za součást politického boje, která ho má poškodit před říjnovými volbami.
Policie kvůli vyšetřování farmy Čapí hnízdo požádala Sněmovnu o vydání Babiše a předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Policejní žádostí se bude zabývat mandátový a imunitní výbor Sněmovny, který k věci poprvé zasedne 18. srpna, oba poslance ale vyslechne až na svém dalším jednání. O vydání by s konečnou platností měla rozhodnout hlasováním celá Sněmovna, a to na schůzi, která začne 5. září.
Opoziční ODS ve čtvrtek vyzvala Babiše i Faltýnka, aby se kvůli vyšetřování vzdali svých poslaneckých mandátů. Faltýnek ve stejný den uvedl, že se žádosti policie o vydání k vyšetřování nebude bránit, na poslanecký mandát ale rezignovat nehodlá.
Podle serveru Neovlivní.cz by se policejní vyšetřování nemělo týkat pouze Babiše s Faltýnkem, ale také dalších lidí. Server uvádí, že vyšetřování čeká také náměstkyni jihlavského primátora a kandidátku do Sněmovny za ANO Janu Mayerovou, která za farmu Čapí hnízdo podepsala žádost o dotaci, která je předmětem vyšetřování. Sekretariát Mayerové uvedl, že je nemocná, telefon nezvedla. Policie se podle serveru také zajímá o dva členy představenstva farmy Josefa Nenádala a Luďka Kalivodu, kteří Mayerovou podepsáním žádosti pověřili.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.