Kelin: Rusové v Česku rozjeli rafinovanou propagandu

Ruské noviny v Česku

Kelin: Rusové v Česku rozjeli rafinovanou propaganduTÝDENÍK ECHO
Alexej Kelin Foto: Jan Zátorský
2
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Ruskou propagandou šířenou v Česku se ‚dosud nikdo soustavně a na profesionální úrovni nezabýval‘ a to by se mělo změnit. S touto výzvou se na ministra Jiřího Dienstbiera coby předsedu rady pro národnostní menšiny při české vládě obrátil Alexej Kelin, zástupce Rusů ve zmíněné radě.

„Pokud se mýlím a situaci monitoruje např. BIS, nikde nejsou dostupné výstupy této činnosti a návrhy na řešení kritické situace,“ pokračuje Kelin.

Putina by za prezidenta chtěly tři čtvrtiny Čechů, hlásají na své titulní straně v Praze vycházející ruské noviny Inform Praga. Sankce jsou k smíchu: Putinova hrozba jaderným úderem zabrala, ujišťuje server Aeronet. Na masakru v Katyni nenese Moskva vinu, tvrdí web Institutu slovanských strategických studií.

„Je to dobře organizovaná a financovaná propaganda, která zpochybňuje základní hodnoty, k nimž se hlásí náš stát,“ domnívá Alexej Kelin, syn ruského bělogvardějce, jenž do Československa přišel před druhou světovou válkou

Čtěte také: 'Rusko nemá Katyň na svědomí'. To je ruská propaganda v Česku

Tři čtvrtiny Čechů by volily Putina, tvrdí Rusové

Podle Kelina by zmíněná kampaň měla být„ monitorována a analyzována“. Upozorňuje také na to, že v květnu se v čínské Šanghaji konal kongres zástupců ruských médií působících v zahraničí a zúčastnili se ho i šéfové novin ruských krajanů v České republice.

„Proškolení účastníci po návratu koupili další ruské noviny v Česku. Jsou to profíci. Od nich nemůžete čekat nějaký amatérismus,“ poznamenává člen rady pro národnosti Kelin.

Vydavatel ruského časopisu Artěk Alexandr Barabanov, který mimo jiné nedávno označil v České televizi kyjevskou vládu za fašistickou, tvrdí, že o úkolech pro Česko se v Šanghaji vůbec nemluvilo. Přitom  agentura ITAR-TASS o kongresu napsala, že se na něm „diskutuje role zahraničních médií v posílení ruských zájmů“. Barabanov ujišťuje, že účastníci setkání v Číně si přijeli od politiky odpočinout. „Propojování redakcí je z ekonomických důvodů, určitě nevychází z žádných pokynů ze setkání v Šanghaji,“ říká Barabanov.

Svůj postoj ovšem v telefonickém rozhovoru neskrývá. „Je velice dobré, že prezidentem Ruska je bývalý plukovník KGB, který ví, jak se co má dělat,“ poznamenal Barabanov pro Týdeník ECHO.

Více o ruských vydavatelských aktivitách v Česku čtěte v týdeníku ECHO.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy