2 Ruské noviny v Česku

Kelin: Rusové v Česku rozjeli rafinovanou propagandu

TÝDENÍK ECHO

Ruskou propagandou šířenou v Česku se ‚dosud nikdo soustavně a na profesionální úrovni nezabýval‘ a to by se mělo změnit. S touto výzvou se na ministra Jiřího Dienstbiera coby předsedu rady pro národnostní menšiny při české vládě obrátil Alexej Kelin, zástupce Rusů ve zmíněné radě.

„Pokud se mýlím a situaci monitoruje např. BIS, nikde nejsou dostupné výstupy této činnosti a návrhy na řešení kritické situace,“ pokračuje Kelin.

Putina by za prezidenta chtěly tři čtvrtiny Čechů, hlásají na své titulní straně v Praze vycházející ruské noviny Inform Praga. Sankce jsou k smíchu: Putinova hrozba jaderným úderem zabrala, ujišťuje server Aeronet. Na masakru v Katyni nenese Moskva vinu, tvrdí web Institutu slovanských strategických studií.

„Je to dobře organizovaná a financovaná propaganda, která zpochybňuje základní hodnoty, k nimž se hlásí náš stát,“ domnívá Alexej Kelin, syn ruského bělogvardějce, jenž do Československa přišel před druhou světovou válkou

Čtěte také: 'Rusko nemá Katyň na svědomí'. To je ruská propaganda v Česku

Tři čtvrtiny Čechů by volily Putina, tvrdí Rusové

Podle Kelina by zmíněná kampaň měla být„ monitorována a analyzována“. Upozorňuje také na to, že v květnu se v čínské Šanghaji konal kongres zástupců ruských médií působících v zahraničí a zúčastnili se ho i šéfové novin ruských krajanů v České republice.

„Proškolení účastníci po návratu koupili další ruské noviny v Česku. Jsou to profíci. Od nich nemůžete čekat nějaký amatérismus,“ poznamenává člen rady pro národnosti Kelin.

Vydavatel ruského časopisu Artěk Alexandr Barabanov, který mimo jiné nedávno označil v České televizi kyjevskou vládu za fašistickou, tvrdí, že o úkolech pro Česko se v Šanghaji vůbec nemluvilo. Přitom  agentura ITAR-TASS o kongresu napsala, že se na něm „diskutuje role zahraničních médií v posílení ruských zájmů“. Barabanov ujišťuje, že účastníci setkání v Číně si přijeli od politiky odpočinout. „Propojování redakcí je z ekonomických důvodů, určitě nevychází z žádných pokynů ze setkání v Šanghaji,“ říká Barabanov.

Svůj postoj ovšem v telefonickém rozhovoru neskrývá. „Je velice dobré, že prezidentem Ruska je bývalý plukovník KGB, který ví, jak se co má dělat,“ poznamenal Barabanov pro Týdeník ECHO.

Více o ruských vydavatelských aktivitách v Česku čtěte v týdeníku ECHO.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.