Příruční zavazadla se zmenší o 40 %, rozhodla letecká asociace

Pasažéři se musí uskrovnit

Příruční zavazadla se zmenší o 40 %, rozhodla letecká asociaceNOVÉ 1
Svět

mz Echo24

Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu (IATA) rozhodla o zmenšení příručních zavazadel, které si může cestující vzít na palubu letadla. Stalo se tak v úterý na summitu v Miami. Informoval o tom deník New York Times.

Asociace ve spolupráci s výrobci letadel stanovila ideální velikost příručního zavazadla na výšku 55 cm, šířku 35 cm a hloubku 20 cm. To znamená o 40 % menší než dnes, kdy povolené míry představují: 55x45x25 cm. Podle IATA ale i toto mírné zmenšení povede k tomu, že každý pasažér v letadle s nejméně 120 sedadly bude mít možnost využít úložného prostoru nad hlavou.

Se zavedením nového standardu pro velikost příručních zavazadel zadala IATA zakázku společnosti Okoban, která vytváří nové logo pro výrobce zavazadel, aby jím poté mohli označit ty vyhovující kousky. Některé společnosti jako Samsonite, Tumi nebo Delsi se už do vývoje takového zavazadla zapojili.

„Zavedení nového standardu ulehčí věci pro všechny, hlavně ale pro pasažéra,“ říká Tom Windmuller, viceprezident asociace. „Cestující budou ihned vědět, jestli si kupují zavazadlo, které si s sebou budou moct vzít na palubu. Už nebudou muset přemýšlet, které aerolinky toto zavazadlo akceptují a které ne,“ vysvětluje.

V současné chvíli souhlasilo s novým nařízením devět velkých mezinárodních aerolinek včetně Lufthansy nebo Emirates Airlines. Přidat by se ale brzy měly i další.

Čtěte více: Pronést v USA bombu do letadla? No problem, zjistili inspektoři

Pozdvižení v USA: muslimce v letadle nedali zavřenou colu