Česko je zemí knihomolů, zjistil Bill Gates. Má nejvíce knihoven na světě
Česká republika má další světové prvenství, z něhož se mohou radovat především vášniví knihomolové. Jak totiž zjistil průzkum provedený Nadací Billa a Melindy Gatesových, naše země disponuje nejhustší sítí knihoven na celém světě. Informoval o tom americký list The New York Times (NYT) s tím, že v Česku počet knihoven dokonce převyšuje počet základních škol.
Podle průzkumu disponuje Česko jednou knihovnou na každých 1971 obyvatel, což je čtyřikrát víc než evropský průměr a dokonce desetkrát víc než průměr ve Spojených státech.
Příčinou tak husté sítě knihoven je legislativa, která vznikla v Československu za první republiky. Za účelem posilování národního vědomí totiž musela mít každá obec, od velkoměsta až po vesnici, svou vlastní knihovnu.
„Češi si vyvinuli velmi silný zvyk číst a i v dnešní době si ti, kteří navštěvují knihovny, kupují víc knih než ostatní,“ citují NYT ředitele Knihovnického institutu Národní knihovny Víta Richtera. Průměrně si jich takoví čtenáři ročně koupí 11 kusů.
Čtěte také: Nový car. Novinář NYT napsal životopis Putina. Chci ho pochopit, říká
Zákon z první republiky se nezměnil ani v době nacistické okupace, za komunismu ani po nástupu demokratického režimu v roce 1990. Ke změně došlo až v roce 2001, a to z úsporných důvodů. V té době se v zemi vyskytovalo 6019 knihoven, nyní jich je asi o jedenáct procent méně.
Knihovny však neslouží pouze k půjčování knih. Během voleb se často mění v hlasovací místnosti s volebními urnami nebo slouží k různým kulturním akcím. Řada z nich pořádá vlastní čtenářské kluby, umělecké výstavy nebo nabízí počítačové kurzy.