Chorvatsko, náš vzor. Také při odvolání ministra financí?
Ve středu proběhne v záhřebském parlamentu hlasování, které má zbavit mandátu ministra financí Zdravka Mariće. Důvodem je střet zájmů. Marić byl v letech 2011–2015 strategickým ředitelem koncernu Agrokor a dnes se dostal do podezření, že se podílel na falšování zpráv o jeho finančním zdraví. Přitom je jako ministr odpovědný za státní pomoc pro Agrokor, který v březnu zkrachoval.
Ve stejné době by měl český premiér Bohuslav Sobotka rozhodnout, jestli odvolá z funkce ministra financí Andreje Babiše. Klíčovým důvodem je střet zájmů. Babišova firma Agrofert vydala v roce 2012 korunové dluhopisy a dnes se dostala do podezření, že tím zneužila zákon, aby získala daňové výhody. Přitom je ministr odpovědný za to, aby byl případ korunových dluhopisů důkladně vyšetřen.
Česko se v dobách Sobotkovy vlády začalo hlásit k Chorvatsku jako ke svému vzoru při zavádění elektronických pokladen EET, ministerstvo financí dokonce využilo v důvodové zprávě k příslušnému zákonu reference od koncernu Agrokor. Proto by mohl být inspirací i způsob, jakým Chorvati řeší střet zájmů ministra financí.
Ministr důležitější než celá vláda
Tamní politici postupují mnohem radikálněji než čeští kolegové. K odvolání Mariće vyzvali konzervativního premiéra Andreje Plenkoviće opoziční sociální demokraté a ve čtvrtek je podpořila i menší vládní strana Most, která vznikla před pěti lety jako hnutí starostů nespokojených se zkorumpovanými poměry za vlády dvou velkých stran. Na to však konzervativní premiér reagoval s tím, že z vlády odvolal tři ministry z Mostu, mimo jiné i ministry vnitra a spravedlnosti. Kontext byl v Chorvatsku každému jasný. Agrokor patří nejbohatšímu Chorvatovi Ivicovi Todorićovi. Ten vybudoval vertikální monopol sahající od výroby chemických hnojiv přes zemědělství a výrobu potravin až k maloobchodnímu prodeji s mohutnou podporou různých, v první řadě konzervativních vlád. Když jeho firma zkrachovala, tak nejde jen o to, aby ji stát zachránil před konkurzem, musí se také chovat diskrétně, aby nevyšly najevo případné účetní triky, kterými Agrokor obcházel předpisy či zákony.
„Proč je ministr Zdravko Marić nedotknutelný?“ ptá se deník Dnevno řečnickou otázkou, na kterou každý zná odpověď. Protože dohled nad restrukturalizací Agrokoru musí mít někdo z pohledu Todoriće spolehlivý. Vládní koalice se může rozpadnout, zájmy koncernu je však třeba hájit.
Ve středu rozhodne parlament o Marićovi a zřejmě také o tom, kdo nadále bude v Chorvatsku vládnout. Most už koalici s konzervativní HDZ odepsal a předpokládá, že budou předčasné volby. Podobně to vidí premiér Plenković, který ovšem ještě zkusí dohodnout většinu s jiným stranami. To jistě bude vážný problém. Hlavní opoziční strana, na život a na smrt znepřátelení sociální demokraté, kontroluje spolu s Mostem a levicovými radikály ze strany Živá zeď celkem 75 poslaneckých křesel. Zbývá jich ještě 76, které by k většině stačily, ovšem HDZ by ke svým 61 poslancům musela získat podporu celkem deseti ministran či nezávislých jedinců.
Nejasnosti kolem hospodaření potravinářského kolosu a jeho vliv na chorvatský stát vyvolaly v Chorvatsku ještě větší konflikt než obdobné potíže Čechů s jejich potravinářským kolosem. Ani nejasnosti kolem daňových optimalizací Agrofertu tedy nejde brát na lehkou váhu.
Kdy, když ne teď?
Inspirativnější je ovšem odhodlanost, se kterou předseda Božo Petrov a další politici Mostu do konfliktu vstoupili. Tři z nich obětovali ministerské funkce, sám Petrov přijde o post předsedy parlamentu. Předem nemohou vědět, jestli se jejich nová strana dostane znovu do parlamentu. Nepokládají však za možné tolerovat, když jejich koaliční partner zneužívá státní úřady k osobnímu prospěchu spřízněného podnikatele. „Nikdy nebudeme loajální, když se po nás bude chtít, abychom kryli zločiny Agrokoru (Nikad nećemo biti lojalni kad se traži da zaštitimo kriminal u Agrokoru),“ prohlásil Petrov v rozhovoru pro televizní stanici RTL. Právě teď se prý nabízí ideální situace, kdy mohou chorvatští politici prokázat, že se všechny nepravosti nemohou zamést pod koberec.
Petrov nešetří morálním patosem. Když dostal nabídku, aby si poslanci Mostu při hlasování o důvěře pro Mariće prostě jen odešli do kuloárů zakouřit, odvětil jednoznačně: „Už Dante napsal, že v nejhlubší části pekla jsou ti, kdo se schovávali a neřekli svůj názor v době hluboké morální krize.“
Také v Česku se nabízí otázka, proč je ministr financí nedotknutelný a proč není možné, aby třeba jen na čas přerušil svou funkci, když jde o to, prověřit účetnictví jeho firmy. Pokud přerušit nechce, pak Chorvaté nabízejí po EET tuzemským politikům a premiérovi další příklad. Také v Česku je možné prokázat, že se podezření o nepravostech nezametají pod koberec. V takovém případě nemohou váhat a musí ministra k odchodu přimět, ať už jakýmkoli způsobem. Nejspíše tím ohrozí svou politickou budoucnost, kolegové od Jadranu se toho ovšem nebáli.