Nejen v Česku. Drahé jídlo v obchodech trápí i Chorvaty a okolí, lidé bojkotují řetězce
CENY POTRAVIN
Region jihovýchodní Evropy v posledních dnech zasáhla vlna bojkotů mířících na obchodní řetězce kvůli jejich údajně neúměrně vysokým cenám. Původně začala tato forma občanského protestu v Chorvatsku, odkud se rychle rozšířila do sousedních zemí. V Černé Hoře daňová správa uvedla, že velkým supermarketům se v pátek, kdy se bojkot uskutečnil, snížil obrat o více než 50 procent oproti minulému týdnu. Informovala o tom místní média. V Chorvatsku nakonec situace vyústila v to, že místní vláda rozšířila seznam potravin, které mají cenové stropy.
Seznam potravin a produktů s regulovanými cenami obsahuje základní potraviny jako chléb, mléko, polentu, ovesné vločky, těstoviny, piškoty, rybí konzervy, máslo či sádlo, ale také prášek na prádlo, gel na praní prádla či mýdlo.
Ovakva vremena zahtijevaju širu društvenu odgovornost. Mi ćemo preuzeti svoj dio odgovornosti, kao što smo to činili sve ove godine, ali isto očekujemo od svih drugih tržišnih aktera, kako bismo nastavili s gospodarskim rastom 🇭🇷 i povećanjem životnog standarda svih građana. pic.twitter.com/aKMQ6Fi1FL
— Vlada Republike Hrvatske (@VladaRH) January 30, 2025
Výzvu k bojkotu supermarketů kvůli vysokým cenám adresovala občanům malá politická strana Alternativa Černá Hora. Tvrdí, že řetězce nastavují neúměrně vysoké ceny po vzájemné domluvě. Protest se uskutečnil v pátek 31. ledna a podle dnešního vyjádření daňové správy pro deník Dan se obrat pětice velkých obchodních řetězců v zemi oproti předchozímu pátku snížil o 56 procent. Protest již dříve podpořil také černohorský premiér Milojko Spajić.
Nevole spotřebitelů přerostla ve výzvy k bojkotu nejprve v Chorvatsku. První se zde uskutečnil v pátek 24. ledna, přičemž druhý bojkot od 31. ledna má trvat týden. Organizátor výzvy, sdružení Haló, inspektore, tvrdí, že ceny v chorvatských supermarketech jsou o poznání vyšší než jinde v Evropě. Pokles obratu řetězců podle chorvatské daňové správy klesl v den prvního bojkotu z 24. ledna o 44 procent oproti předchozímu týdnu.
Bojkot nákupů ve velkých řetězcích podpořily další nevládní organizace v Chorvatsku, politické strany, odbory a také vláda premiéra Andreje Plenkoviče. Ta zároveň minulý týden rozhodla, že rozšíří seznam základních produktů s regulovanými cenami ze 30 na 70.
V Srbsku zorganizovala bojkot organizace Efektiva, podle níž se jedná o projev „sebeúcty“ spotřebitelů tváří v tvář neúměrně vysokým cenám. Výzvám k nekupování zboží čelí obchodní řetězce také ve Slovinsku, Bosně a Severní Makedonii.