Protestující na Albertově pošlapali památku 17. listopadu, říká rektor UK

Protestující na Albertově pošlapali památku 17. listopadu, říká rektor UK 1
Domov
Sdílet:

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima kritizoval hlasité protesty na pražském Albertově, kde v pondělí při oslavách 25. výročí pádu komunismu stovky odpůrců pískaly na prezidenta Miloše Zemana. Zima uvedl, že vyjádření svobodného názoru je nezpochybnitelným právem, protestující ale podle něj měli využít jiné příležitosti a jiného způsobu, jak dát najevo svůj nesouhlas.

„Hlasité protesty některých účastníků narušily nejen projevy vystupujících, ale i hudební vystoupení univerzitního sboru. Hvízdot ozývající se při zpěvu studentské hymny považuji za neúctu a pošlapání památky těch, kdo stáli na Albertově v roce 1939 a 1989,“ uvedl Zima. 

Vzpomínkovým akcím na události 17. listopadu 1989 v pondělí zejména v Praze dominovaly protesty proti prezidentu Zemanovi. Tisíce jeho odpůrců mu nejdřív na Národní třídě vystavily symbolickou červenou kartu. Při odpoledním odhalení pamětní desky na Albertově pak stovky lidí Zemana vypískaly a vyzývaly ho k odstoupení.

Více čtěte zde: Demonstranti vypískali Zemana před prezidenty sousedních států

Na Albertově se konalo vzpomínkové shromáždění, před 25 lety tam začal průvod, který příslušníci komunistické policie později tvrdě zastavili na Národní třídě. Zeman byl v pondělí na Albertově společně s německým prezidentem a s prezidenty visegrádské čtyřky, kromě ČR tedy Polska, Maďarska a Slovenska. Českého prezidenta musela ochranka bránit před předměty létajícími z davu.

„Rozhodně (odpůrci českého prezidenta) neměli narušovat vzpomínku a důstojné uctění památky a statečnosti obětí a osob spojených s listopadovými událostmi let 1939 a 1989,“ dodal rektor Univerzity Karlovy.

Zeman v pondělí na Albertově svým odpůrcům řekl, že se nebojí, jako se nebál před 25 lety, když se 17. listopadu 1989 zúčastnil demonstrace na Národní třídě. Při projevech dalších středoevropských prezidentů lidé ztichli a odměnili je potleskem. Nadšeně aplaudovali zejména při zmínkách o bývalém prezidentovi Václavu Havlovi a také o současném vývoji na Ukrajině. 

Čtěte také: Zemane, odstup! Výročí 17. listopadu se neslo ve znamení protestů

Sdílet:

Hlavní zprávy