Zemanův program v Riu: Sáblíková, Hollande, Kiska a Kristus Spasitel

Prezident na olympijských hrách

Zemanův program v Riu: Sáblíková, Hollande, Kiska a Kristus SpasitelNOVÉ
Domov

vt Echo24

Prezident Miloš Zeman zahájil svou návštěvu Brazílie schůzkami s vrcholnými sportovci i politiky. Zúčastní se otevření českého a slovenského olympijského domu i pátečního slavnostního zahájení olympijských her v Riu de Janeiru. Předběžně je domluvené i Zemanovo setkání s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Českého prezidenta do Brazílie pozvaly Mezinárodní i Český olympijský výbor, řekl Ovčáček v úterý na tiskové konferenci. Do českého i slovenského olympijského domu zamíří Zeman společně se svým slovenským protějškem Andrejem Kiskou. „Součástí programu je i účast na slavnostním zahajovacím ceremoniálu,“ řekl Ovčáček.

Zeman přiletěl už ve čtvrtek v dopoledních hodinách. Sérii formalit odstartoval setkáním s trojnásobnou olympijskou vítězkou Martinou Sáblíkovou.

Následně měla následovat prohlídka české olympijské vesnice a k večeru i oficiální otevření Českého olympijského domu. Součástí programu je také večeře na pozvání Thomase Bacha, prezidenta Mezinárodního olympijského výboru.

Páteční program se podle oficiálního rozpisu Hradu skládá z návštěvy sochy Krista Spasitele na Corcovadu, prohlídky vodního kanálu pro vodní slalom i setkání s Michelem Temerem, úřadujícím brazilským viceprezidentem. Den ukončí Zeman svou účastí na zahajovacím ceremoniálu her.

Zemanovo setkání s Hollandem by mělo být náhradou za návštěvu v Praze, která se měla uskutečnit minulou středu. Francouzský prezident ji ale zrušil kvůli teroristickému útoku v Normandii, kde dva ozbrojenci podřízli hrdlo faráři a zranili další tři rukojmí. Oba politici si minulou středu nakonec místo návštěvy telefonovali, zatím se ale neví, kdy se v Riu sejdou tváří v tvář. Zeman se do ČR vrátí v neděli.

Během her by měla české sportovce přímo v dějišti her podpořit také ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová (ČSSD). Krátkou návštěvu v Riu plánuje také sněmovní delegace v rámci své dvoutýdenní cesty po Jižní Americe. Členy by měli být kromě předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) zástupci všech poslaneckých klubů.

Čtěte také: Nový problém v Riu. Zhroutilo se olympijské jachtařské molo