České zbraně proti teroru. Francouzská elitní jednotka koupí české pušky

Úspěch české zbrojovky

České zbraně proti teroru. Francouzská elitní jednotka koupí české puškyNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

2
Domov

lv Echo24

Útočné pušky české výroby budou v budoucnu pomáhat v boji proti teroru. Objednala si je francouzská elitní protiteroristická jednotka GIGN, která je shledala jako nejlepší ve své třídě. Zbrojovka v Uherském Brodě, která pušky CZ Bren 2 vyrábí, by si díky novému kontraktu mohla vydobýt světové renomé. Informaci přineslo Euro.cz.

Francouzská Jednotka Groupe d‘Intervention de la Gendarmerie Nationale (GIGN) si objednala 68 pušek nesoucí název CZ Bren 2. Francouzská strana se pro nákup českých zbraní rozhodla po teroristických útocích v Paříži na počátku roku 2015, kdy se jejich dosavadní výzbroj ukázala jako nedostatečná.

Útočníci byli totiž vyzbrojeni neprůstřelnými vestami, a to jejich zneškodnění policistům značně zkomplikovalo. Francouzi se tak podle Eura rozhodli o vyzbrojení své elitní jednotky novými průraznějšími zbraněmi, které by si se standardním typem neprůstřelných vest poradily. To puška Bren 2 zvládne, používá totiž střelivo ráže 7.62 x 39 mm. Francouzi již sice disponují zbraněmi používající toto střelivo, ty jsou však příliš těžké.

Útočná puška CZ Bren 2
Útočná puška CZ Bren 2 Foto:

Foto: www.czub.cz

Z konkurzu, jehož součástí bylo i důkladné testování v různých podmínkách, vzešla vítězně právě česká puška Bren 2. Výrobce to pokládá za mimořádný úspěch. Celý obchod je pak pro firmu hlavně skvělou referencí ve světě. „Vybrali si to jedni z nejlepších. I kdyby už další pušky nepotřebovali, referenční váha toho obchodu je pro nás velmi důležitá,“ popsal důležitost kontraktu pro server Euro.cz  šéf marketingu uherskobrodské zbrojovky Karel Bařinka.

Typ zbraně Bren 2 7.62 x 39 mm, pro kterou se útvar GIGN rozhodl, je kompaktní útočná puška. Její největší výhoda tkví v tom, že je kompletně modulární, to znamená, že u ní lze měnit šachty na zásobníky. Dále je oceňována díky teleskopické pažbě a velmi nízké hmotnosti.

Více čtěte zde: Teror v Paříži: 129 zavražděných. Jeden útočník přišel v říjnu přes Řecko

Aero ukázalo nový český bitevník L-159. Může útočit na Islámský stát