1

Brady: Forejt mi volal, že dostanu řád TGM. Kauza krok za krokem

,

Témata: , , ,

Výběr událostí kolem setkání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou a neudělení státního vyznamenání jeho strýci Jiřímu Bradymu:

  1. září – Konala se recepce na slovenské ambasádě, na které podle Hermana prezident Miloš Zeman ministra osobně vyzval ke zrušení plánované říjnové schůzky s dalajlamou s tím, že jinak neudělí jeho strýci Jiřímu Bradymu státní vyznamenání. Herman to řekl České televizi v pátek 21. října. Osmaosmdesátiletý Brady prošel nacistickými koncentračními tábory a přednáší o hrůzách holokaustu.
  1. září – Zeman přijal Hermana, během schůzky podle ministra zopakoval svoji žádost ohledně dalajlamy.
  1. října – Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt telefonicky informoval Bradyho, že 28. října obdrží Řád T. G. Masaryka.
  1. října – Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy na 20. ročník mezinárodní konference Forum 2000.
  2. října – Ministr Herman se setkal s dalajlamou. Setkání se zúčastnili také další zástupci lidovců. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) již dříve označil schůzku za soukromou iniciativu členů svého kabinetu. Později se s dalajlamou setkal také předseda lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek.
  3. října – Premiér Bohuslav Sobotka obdržel z Hradu seznam vyznamenaných, který kontrasignoval. Bradyho jméno na seznamu nebylo.
  1. října – Brady se dozvěděl o zrušení vyznamenání. Brady to téhož dne sdělil serveru Aktuálně.cz, aniž by upřesnil, kdo ho informoval. Herman informaci o stažení strýcova jména ze seznamu potvrdil. Herman později ukázal médiím sms zprávu z 20. října, kde mu šéf hradního protokolu Forejt sděluje, že „že diskutovaný návrh na udělení/propůjčení státního vyznamenání byl pro letošní rok odložen“.
  2. října – Zeman místopředsedovi vlády Andreji Babišovi potvrdil, že požádal Hermana, aby zrušil schůzku s dalajlamou. Prezident popřel, že by věc spojil s oceněním Bradyho. Babiš to řekl po jednání s prezidentem v Lánech.

- Podle premiéra Sobotky by se měl Zeman zachovat jako státník a vyznamenat Bradyho. Jinak bude z letošního 28. října festival hradní malosti a české rozhádanosti, uvedl Sobotka na svém twitteru.

- Někteří politici oznámili, že kvůli chování Hradu kolem vyznamenání Bradyho nepřijdou 28. října na slavnostní večer na Pražském hradě. Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN) organizuje alternativní akci na Staroměstské náměstí.

  1. října – Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček Radiožurnálu řekl, že Bradyho jméno nikdy nebylo na seznamu vyznamenaných. Seznam podle něj prezident podepsal po návratu z Polska (Zeman se 14.-15. října v Polsku zúčastnil summitu visegrádských zemí).

 

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.