Závěť? Lidé se bojí, že naštvou příbuzné

Poslední vůle Čechů

Závěť? Lidé se bojí, že naštvou příbuznéNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Jen za loňský rok připadlo státu 180 milionů korun z majetku zemřelých, kteří neměli žádné dědice. I přesto, že člověk nemá komu své prostředky odkázat, uzavřít závěť dává smysl – majetek či peníze mohou putovat na dobročinnost, vyzývá sdružení dvaadvaceti organizací v kampani Závěť pomáhá. V Česku sepisuje závěť jen minimum lidí. Bojí se totiž, že pak předčasně zemřou.

Přes 300 tisíc ze své životní pojistky odkázala české pobočce organizace UNICEF Jiřina Bukačová. Peníze šly na financování dlouhodobých programů na pomoc dětem, které organizace zajišťuje ve více než 150 zemích světa. Snaží se tak dětem dodat základní potraviny i podmínky pro život.

Před dvěma roky Ludmila Šilhánková část svého dědictví (2,2 milionu korun) zase věnovala Výboru dobré vůle na vzdělání a rehabilitaci dětí i mladých lidí se zdravotním postižením. Sama totiž v dětství prodělala dětskou obrnu, s jejímiž následky se potýkala celý život.

Nemalé příspěvky šly ale třeba i domu pro seniory Sue Ryder, který o své dárce dlouhodobě pečoval, nebo pražské zoo. Ta od milovníka papoušků získala 10 milionů v hotovosti a dalších 50 milionů v nemovitostech, zoo se za peníze proto rozhodla postavit nový pavilon pro papoušky.

‚Lidé se bojí, že pak předčasně zemřou.‘

Organizátoři se kampaní snaží upozornit na to, že lidé mohou v poslední vůli, kromě své rodiny a blízkých, pamatovat i na charitu. Pokud totiž člověk nemá dědice a nezanechá závěť, dědí po něm stát.

„Lidé se bojí, že pak dříve zemřou, nebo že naštvou své příbuzné,“ uvedl mluvčí kampaně Tomáš Vyhnálek s tím, že v Česku poslední vůli uzavírá jen zlomek lidí. Oproti tomu například ve Spojených státech, Kanadě nebo Velké Británii sepisuje závěť podle pořadatelů více než polovina obyvatel.

Přitom podle průzkumu organizátorů většina ze 160 dotázaných starších 60 let téma poslední vůle nepokládala za tabu a diskuzi o něm neodmítala. Uzavřením závěti má člověk navíc kontrolu nad tím, co se s jeho majetkem a penězi po jeho smrti děje.

V zahraničí se na darech ze závěti vyberou miliardy

Odkázané dary jsou v Česku zatím podle pořadatelů kampaně ojedinělé. Ve Velké Británii přitom v loňském roce lidé odkázali na dobročinnost přes 2,24 miliardy liber (zhruba 83 miliardy korun). V USA dobročinné organizace každoročně obdrží dokonce 20 miliard dolarů (asi 500 miliard korun), což je více, než dostanou od firemních dárců dohromady (15 miliard dolarů).

Podle výzkumu amerického profesora Jamese Russella se přitom lidé, kteří sepíšou závěť ve prospěch dobročinné organizace, dožívají vyššího věku než zbytek populace. Existuje i Mezinárodní den daru ze závětí, který podle organizací připadá na 13. září. Letos si ho připomněla zhruba tisícovka organizací u nás i v zahraničí.

Kampaň Závěť pomáhá pořádá koalice dvaadvaceti organizací nazvaná Za snadné dárcovství. Jsou mezi nimi například UNICEF, Armáda spásy, Diakonie, Člověk v tísni, Lékaři bez hranic, SOS dětské vesničky, Nadace Via nebo Nadace Partnerství.

Čtěte také: Kampaň s kníry. Letos se přidají policisté i policistky

Velkorysý dar: Cristiano Ronaldo věnoval Nepálu 7 milionů eur

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články