Je lepší uctít prvního letce sloupem, nebo realistickou sochou?
Spor o Jana Kašpara
Proti záměru města umístit na třídě Míru v Pardubicích realistickou sochu aviatika Jana Kašpara se ohradila odborná veřejnost. Pardubické sdružení Offcity, které zastupují například architekti, se v otevřeném dopise primátorovi Martinu Charvátovi (ANO) domnívá, že by radnice měla respektovat původní soutěž, kde zvítězil jiný návrh, nebo ji vypsat znovu.
„Pokud se rozhodnete nerespektovat základní demokratické principy, stane se Vaše rozhodnutí dalším nebezpečným precedentem, který odsune Pardubice na periferii středoevropských měst,“ uvedlo sdružení.
Zhotovení památníku zvažovalo minulé vedení radnice. Zvítězil návrh architekta Petra Pinkase, 37 metrů vysoký sloup s větrným rukávcem. Původní odhady nákladů ve výši 1,2 milionu korun se nepotvrdily. Celý projekt by se prodražil nejspíš na 2,7 milionu korun. Zastupitelé loni proto projekt zastavili.
Město se s architektem Pinkasem již vyrovnalo. Zaplatilo vítězům, kteří uspěli v soutěži, a za projektovou dokumentaci Pinkasova sloupu téměř 900 000 korun.
Sloup kritizovala petice, kterou iniciovali místní letci, nepovažovali jej za důstojné uctění památky mimořádných výkonů prvního českého aviatika. Autor Kašparovy biografie Pavel Sviták mimo jiné uvedl, že větrné rukávce za letcova života ještě neexistovaly.
Radnice před časem bez výběrového řízení oslovila autora bronzové sochy Františka Bálka, jehož návrh skončil druhý. Sochař má navrhnout její umístění a upřesnit cenu, která by měla činit odhadem dva miliony korun.
Radnice má v plánu sochu v nadživotní velikosti umístit na třídě Míru. Podle návrhu letec drží v ruce obří vrtuli letounu Blériot, k postavě vede časová osa s největšími Kašparovými leteckými úspěchy a datem jeho úmrtí, 2. března 1927. Sochu chce vedení města odhalit v příštím roce.