1 KUPČENÍ S HLASY

Volby v Brně-sever jsou neplatné kvůli kupčení s hlasy

AKTUALIZUJEME

Krajský soud v Brně označil podle České televize komunální volby v městské části Brno-sever za neplatné kvůli kupčení s hlasy, budou se proto opakovat. Návrhem na neplatnost voleb se soud zabýval v minulém týdnu. Podal ho zastupitel Petr Hladík (KDU-ČSL), který měl na kupčení s hlasy podezření.

Soud považuje za dokázané, že desítky Romů přišly volit starostu Rostislava Hakla (ČSSD) proto, že se za hlas dostali na společenskou akci s jídlem a pitím zdarma. U soudu to vypověděl svědek Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci, který mluvil asi s dvacítkou Romů.

U soudu hovořilo také několik volebních komisařů, jejichž výpovědi se shodovaly. Podle nich desítky Romů hovořily o volbě Hakla a někteří z nich spojovali volbu s účastí na zábavě. 

„Soud dospěl k názoru, že došlo k uplácení voličů v takové míře, že pokud by se nestalo, nebylo by Zastupitelstvo městské části Brno-sever zvoleno tak, jak bylo zvoleno,“ uvedl soudce David Raus. Podle soudu tak Romové nešli k volbám svobodně. 

„Neříkal jsem jim, koho musí volit. Když se mě zeptali, řekl jsem, že já budu volit Hakla a to jim také doporučuju,“ řekl dříve Adámek. 

Kromě náramku se vstupem na akci v kulturním středisku Musilka, kde bylo jídlo a pití zdarma, obyvatele romské národnosti podle svědků vedla k volbám i motivace finančního prospěchu, přičemž měli dostat 300 až 1000 korun. 

Stěžovatel a lidovecký zastupitel Petr Hladík rozhodnutí soudu přivítal. „Jsem rád, že má smysl ozvat se proti něčemu nezákonnému. Za druhé je to pozitivní precedens, že takové způsoby a principy jsou mimo zákon a nemohou se opakovat. Pokud by je někdo použil, soud by porušení zákona prokázal,“ sdělil Hladík. 

Hakl: Je to provokace

Akci pro Romy uspořádal Adam Adámek, který prý chtěl Romy jen naučit volit, aby se měli lépe. U soudu Adámek vypověděl, že pro něj bylo důležité, aby Romové k volbám přišli. „Neříkal jsem jim, koho musí volit. Když se mě zeptali, řekl jsem, že já budu volit Hakla a to jim také doporučuju,“ řekl dříve Adámek. Ve čtvrtek se k rozhodnutí soudu odmítl vyjádřit.

Právě k tomu soud přihlédl. „Romové starostu Hakla fakticky volili. Učinili tak proto, že jim to Adam Adámek doporučil a za účast ve volbách jim slíbil bezplatný vstup na zábavu a konzumaci zdarma,“ stojí v usnesení. 

Hakl jakékoli kupčení již dříve odmítl. „Beru to jako provokaci. Všichni političní soupeři vědí, že s romskou komunitou jednám a její občané mě chtěli volit. Odmítám ale jakékoliv kupčení. Pokud se tak stalo, je to politický boj. Nikdo z ČSSD však nikomu nic nedal,“ řekl už dříve Hakl. 

První ve volbách v Brně-severu skončilo Sdružení občanů Lesné s devíti mandáty mezi 35 zastupiteli, druhé ANO získalo mandátů šest stejně jako třetí ČSSD. Čtyři mandáty měli lidovci a po dvou TOP 09, Strana zelených, KSČM, A co Brno? a ODS. 

Čtěte také: Proč zakazovat kupování hlasů?

Brnu bude vládnout koalice ANO, Žít Brno, lidovců a zelených

Koalice v Praze je podepsána, primátorkou bude Krnáčová

 


Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.