Zpřísněná kontrola dovozů pomáhá i Babišovu kuřeti
Dovoz drůbeže
Je to postrach českých producentů drůbeže. Levná kuřata chlazená často jen vodou, která z ciziny míří přímo do tuzemských restaurací. Tyto nelegální dovozy ohrozily příjmy i Vodňanské drůbeže, kterou vlastní vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Šéf sněmovního zemědělského výboru a top manažer Agrofertu Jaroslav Faltýnek (ANO) nyní ale pochválil přísnější státní kontrolu, která podle něj tuzemským producentům pomáhá.
Dva měsíce v Česku funguje vládní nařízení o povinnosti hlásit dovozy živočišných a rostlinných produktů. Tvrdší metr spojený s nárůstem státních kontrol ve čtvrtek ocenil předseda zemědělského výboru sněmovny Jaroslav Faltýnek, který je zároveň v Babišově Agrofertu manažerem externích vztahů v oblasti zemědělství.
„Cílem bylo hlavně ochránit české spotřebitele před nekvalitními potravinami. Za dva měsíce došlo k situaci, že jak Státní veterinární správa, tak inspekce jakosti provedla spoustu kontrol. Je vidět, že tyto dvě instituce fungují,“ zmínil Faltýnek. Šéf zemědělského výboru připomněl, nařízení o povinnosti hlásit dovoz živočišných produktů platí v Česku už od roku 2010. Letos v září ho ale vláda zpřísnila a zařadila sem i rostlinné komodity.
„Potírání nelegálních dovozů má pozitivní dopad na tuzemské zpracovatele, tuzemské producenty a zemědělce. Nemělo by nám být jedno, že jíme potraviny, které nejsou vyráběny v České republice.“
„Pokud vezmu zkušenost z uplynulých čtyř roků, tak došlo k poklesu nelegálních dovozů. Šlo hlavně o to, že byla do České republiky nelegálně dovážena zejména drůbež,“ uvedl Faltýnek s tím, že se Státní veterinární správě podařilo část těchto nelegálních dovozů zachytit. „Většinou to byla drůbež, která končila přímo ve stravovacích zařízeních. Byla to drůbež chlazená vodou, kde je vyšší možnost kontaminace salmonelou. Toto se podařilo částečně eliminovat,“ dodal.
Manažer Agrofertu na dotaz deníku ECHO24.cz přidal i svoji podnikatelskou zkušenost. „Potírání nelegálních dovozů má pozitivní dopad na tuzemské zpracovatele, tuzemské producenty a zemědělce. Nemělo by nám být jedno, že jíme potraviny, které nejsou vyráběny v České republice,“ řekl s tím, že u tuzemských producentů je možné - na rozdíl od některý dovozů – dohledat celý potravinový řetězec.
Vodňanská drůbež se loni propadla do ztráty
Právě levnými kuřaty ze zahraničí přitom Agrofert omlouval fakt, že se Vodňanská drůbež propadla loni do ztráty. „Na trhu tlačí ceny dolů dovozy levných kuřat ze zahraničí, kde je například dotovaná výroba, případně méně náročné výrobní technologie v podobě chlazení vodou a podobně,“ uvedl jeho mluvčí Karel Hanzelka k téměř desetimilionové ztrátě za rok 2013.
Vodňanská drůbež měla v roce 2010 zisk 108 milionů korun, o rok později jí klesl na polovinu a v roce 2012 už to bylo jen 31 milionů. Do ztráty se podnik loni propadl poprvé po pěti letech. Tržby Vodňanské drůbeže přitom rostou – ze 4,44 miliardy korun v roce 2010 až na 4,76 miliardy v loňském roce. Loni firma porazila 123 tisíc tun živých kuřat a prodala přes 90 tisíc tun mražených, chlazených a masných výrobků.