Na Babiše platí jen síla
Proč ČSSD téměř nic neriskovala?
Na policejní krizi se hlavně ukázalo, že na Andreje Babiše platí jen síla. V byznysu i politice. Kdo ukáže slabost a ustoupí mu, prohrává a Babiš ho zničí. To je přesně ta strategie, jak si do Agrofertu pořizuje vyhlídnuté firmy. Takhle získal Agro Jevišovice, Lovochemii, Kostelecké uzeniny. Takhle se snažil dostal United Bakeries. Babiš sází na to, že vyvolává strach. A dosud mu to i v politice vycházelo.
Hodně pozorovatelů očekávalo, že i sociální demokraté dostanou strach, ustoupí a ministr vnitra Milan Chovanec reorganizaci policie nepodepíše. Při pečlivém pozorování situace ale bylo zřejmé, že sociální demokraté se mocensky nemají čeho bát. Strach z pokusů o kompromitaci Babišovými médii a bezpečnostní divizí Agrofertu je jiná kapitola.
Babiš své výhrůžky nesplnil u policejní krize hned několikrát. Od začátku bylo zřejmé, že lidovci nechtějí kabinet opustit a zůstanou v něm se sociálními demokraty i bez Babiše. Nebylo žádné riziko, že by vláda padla. Kabinet totiž podle ústavy padá s premiérem. Bohuslav Sobotka by po Babišově odchodu doplnil uvolněná ministerstva zástupci dvou zbývajících koaličních stran a jelo by se dál.
Andrej Babiš byl zklamán, že ho nepodržel jeho politický partner, prezident republiky Miloš Zeman, který mu jinak mocensky tradičně nahrává. Zeman hned na začátku policejní krize řekl, ať nikdo nepočítá s předčasnými volbami, protože do těch řádných zbývá už jen rok a půl. Babiš odjížděl z Lán, kam se objednal na schůzku, viditelně zklamán. Řekl jen to, že ho prezident požádal, aby kabinet neopouštěl.
Miloš Zeman, který vždy sleduje jen svůj vlastní prospěch, se zachoval velmi racionálně. Ani on neumí odhadnout, jestli bude v příštích měsících před parlamentními volbami sílit ČSSD, nebo babišovci. A je pro něj velmi důležité, aby ho ta silnější strana podpořila v prezidentské volbě, která následuje tři měsíce po volbách parlamentních. Něco jiného je na Sobotku, kterého osobně opravdu nemusí, veřejně útočit a Babiše chválit než udělat mocenský krok, který by měl pro jednoho z nich následky. V přímém přenosu se ukázalo, že pakt Zeman–Babiš, o němž se mluví, má své limity. Jako jakékoliv jiné účelové spojenectví funguje jen do chvíle, kdy je pro oba výhodný. Pokud Zeman uvidí, že Babiš slábne či že přichází o podporu elit, čímž se cílové skupiny babišovců a zemanovců začínají překrývat, šéfa ANO rychle cynicky odstaví.
Důležitou roli sehrál i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který řekl, že jeho strana je připravena podpořit menšinovou vládu sociálních demokratů a lidovců. ODS veřejně mlčela, ale v zákulisí dala Sobotkovi podobnou jistotu. Premiérovi by tedy nic nebránilo jít s rekonstruovanou vládou pro důvěru do sněmovny. Hlasů by měl dost. Z toho všeho je zřejmé, že sociální demokraté téměř nic neriskovali. Riskoval by Babiš, jenže si na to netroufl.
Celý článek o jednání Andreje Babiše v současné vládní krizi si přečtěte zde