Vznikl nový spolek připomínající odboj. Jsou v něm ti, co kritizovali Vodičku
Nový spolek
Členové zrušené kladenské buňky problematického Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) si ve středu v Kladně založili novou organizaci. Bude se jmenovat Spolek pro zachování odkazu čekého odboje. Název navrhl válečný veterán Pavel Vranský. Nově založený spolek je alternativní variantou pro ty členy, kterým se nelíbí poměry ve svazu bojovníků a také chování jeho předsedy Jaroslava Vodičky. Ten je kritizován kvůli své komunistické historii i kvůli nehospodárnému nakládání s penězi.
„V současné chvíli máme asi šedesát přihlášek do nově vzniklého svazu. Sedm lidí se rozhodlo, že do nového spolku vstoupit nechce. A až dojde k oficiálnímu vzniku spolku, tak je tu asi dalších sto lidí, kteří mají zájem vstoupit,“ uvedla jedna ze zakladatelek nového hnutí Gabriela Havlůjová. Vedle zrušení kladenské organizace to bylo vyloučení Havlůjové ze svazu, které vedlo kladenské členy k založení nového spolku.
Pro založení nové organizace se vyslovila většina přítomných. Spolek bude pokračovat v činnostech, které do té doby dělala kladenská buňka. Hlasovalo se o čtyřech návrzích na název – ve hře byl ještě název Odkaz a paměť a Přátelé svobody a demokracie. V diskuzi pak padl ještě návrh Spolek historie boje za svobodu. Teď bude přibližně měsíc trvat, než bude spolek zapsán.
Diskutovaný třetí odboj
Diskuze proběhla také nad tím, zda by měla být činnost spolku zaměřena také na třetí odboj. Ačkoli zakladatelé jej do účelu spolku jasně definovali, někteří starší lidé byli proti, a proto také do nového spolku nevystoupili
Havlůjová také prohlásila, že ve spolku bude vždy každému umožněno se vyjádřit. „Na poslední schůzi ústředního výboru jsem zažila, jaké to je když vám nedají prostor diskutovat a obhájit se,“ dodala Havlůjová.
Původně chtěli zakladatelé nového spolku, aby zůstal jen regionální záležitostí, zájem o vstup do nového spolku ale vyjádřili lidé po celé republice, a proto se rozhodli vytvořit spolek celorepublikový.
Nedemokratické zrušení kladenských bojovníků
Kladenskou buňku svazu zrušilo vedení v polovině října na zasedání ústředního výboru. Oficiálním důvodem byla reorganizace. Její předsedkyni Havlůjovou ale ze svazu vyloučili, protože vedení svazu kritizovala. Kladenští členové sice vyloučeni nebyli a mohli přejít pod jiný okresní výbor, většina z nich ale neměla zájem ve svazu setrvat a rozhodli se proto založit nový spolek.
Způsob, jakým ke zrušení kladenské buňky a vyloučení Havlůjové došlo, řada lidí hodnotila jako nedemokratický a někteří jej dokonce přirovnali k procesům z 50. let. Právě nedemokratické jednání svazu vedl k odchodu řady významných členů. Jako první ze svazu vystoupil válečný veterán a bojovník od Tobrúku Pavel Vranský, který se přímo na zasedání ústředního výboru zastal Havlůjové. Poté následovala celá řada významných osobností prvního, druhého i třetího odboje.
Jednání o novém spolku se zúčastnil i primátor Kladna Milan Volf. Ten bezprostředně po zrušení kladenské buňky a vyloučení Havlůjové v prohlášení uvedl, že se zrušením nesouhlasí s ohledem na to, co vše spolek pro město udělal. Novému spolku proto přislíbil také finanční podporu.
Kdo ze svazu kvůli jeho praktikám odešel?
Antonín Nešpor – pozůstalý po lidické ženě Anně Nešporové
Pavla Nešpor Bellisová – pozůstalá po lidické ženě Anně Nešporové
Eduard Stehlík – historik
Eva Lišková – přeživší z Osvětimi
Klára Kalibová – vnučka lidické ženy Miloslavy Kalibové
Jarmila Doležalová, rozená Šťulíková – přežila vyvraždění Ležáků
Jarmila Doležalová ml. – dcera Doležalové
Markéta Čermínová – dcera někdejšího předsedy svazu
Pavel Vranský – válečný veterán a bojovník od Tobrúku
Miluška Havlůjová – bojovnice proti komunistické totalitě