1 předvolební debaty

Zeman a Babiš – čeští nedebatéři

Témata: ,

Prezident Miloš Zeman a šéf ANO Andrej Babiš mají mnoho společných zájmů, jeden druhého potřebuje. Dřív si hlava státu musela Babiše nadbíhat, potom, co se oligarcha dostal do právních problémů, se i pro něj stal vztah s prezidentem důležitý (Zeman bude po volbách jmenovat premiéra, v případě nutnosti může i ukončit Babišovo trestní stíhání).

Oba pánové jsou si navíc v něčem typově podobní, podobně se stavějí třeba k některým aspektům volební kampaně. Jejich přístup přitom působí docela rozdílně. Zeman už dávno oznámil, že před prezidentskými volbami žádnou kampaň nepovede a debat s protikandidáty se neúčastní. Andrej Babiš se sice propaguje skutečně neúnavně, do debatního střetu s předsedy ostatních stran v ČT ale taky nepůjde, místo toho vystoupí v konkurenční televizi, dost možná sólo.

V obou případech to může být taktické rozhodnutí, pro Babiše i Zemana totiž debata není jaksi přirozené prostředí. Šéf ANO špatně formuluje, těká, nekontroluje se, často rozohněn plácne věc, která mu později působí problémy. Prezident je jistě lepší rétor, jeho žánr je ale dlouze plynoucí monolog, ne debata. Situace, v níž by se musel přizpůsobit pravidlům, která by stanovil někdo jiný, a v níž by se třeba musel hájit proti argumentaci někoho dalšího, skutečně ji vnímat a reagovat na ni, by ho snadno mohla dostat do problémů (v dávnějších letech by to třeba tak nebylo).

Ani Babiš, ani Zeman navíc nepotřebují umět debatovat, tvrdé jádro jejich stoupenců to od nich ani nepožaduje. Nevěří jim jako představitelům nějaké politické koncepce, lidem s ideou. Věří jejich slovům, protože je říkají oni. A jestli budou zítra říkat slova přesně opačného významu, budou jim dost možná věřit taky. A debata, dohadování se je nakonec především „žvanírna“, která zdržuje od skutečné práce (ať už si pod tím pojmem stoupenci představují cokoliv). Neúčast v debatě není projevem slabosti, ale síly, potvrzením statusu individuality vznášející se nad špínou „tradiční politiky“. Miloš Zeman i Andrej Babiš kvůli neúčasti v debatách žádné hlasy neztratí, svou účastí by naopak mohli nějakého toho nerozhodnutého voliče odradit. Tak proč se unavovat...

Echo 24 notifikace

Echo 24 pro vás vždy vybírá to podstatné. Pro odběr upozornění ve formě push notifikací je třeba nastavit odebíraná témata.
Náčítání témat

/
komentátor

Žije v Praze, poprvé publikoval v Kritické příloze Revolver Revue, pracoval v Lidových novinách, české sekci BBC, časopise Týden, opět v Lidových novinách, nyní v Echo24.cz. Od roku 1990 je příležitostným DJ na pražském Rádiu 1. V roce 2010 měl premiéru film Pouta podle jeho scénáře, na podzim 2013 vyšla jeho prozaická prvotina Mondschein, jeho druhou realizovanou předlohou by se letos na podzim měl stát snímek Místa.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.