Iluze jsou pryč, opouštím Rusko, píše uznávaný komentátor
život v rusku
„Začala pátá vlna ruské emigrace,“ píše ve svém sloupku pro deník The Moscow Times uznávaný ruský novinář Leonid Beršidskij. Čtenářům oznamuje, že ačkoliv je ruský patriot, rozhodl se emigrovat. Stejně jako řada dalších Rusů je zklamaný z politického vývoje v zemi.
Beršidskij, který dosud žil střídavě v Berlíně a v Moskvě, přirovnává Rusko k lodi, jejíž kapitán změnil kurs a nasměroval ji do přístavu se špatnou pověstí, kam námořníci původně nechtěli. „Doufal jsem, že Rusko se připojí k Evropské unii,“ vyznává se Beršidskij.
„Po anexi Krymu je jasné, že dřív než Rusko budou v Evropské unii nejen Turecko a Albánie, ale také Ukrajina,“ hodnotí zahraničně politickou orientaci země. Beršidskij připomíná, že po rozpadu Sovětského svazu nebyla myšlenka Ruska v Evropě ojedinělá. Stejně uvažoval i tehdejší ruský prezident Boris Jelcin.
Proto Beršidskij v roce 1993 skončil se studiem ve Spojených státech a vrátil se do Moskvy. Doufal, že přispěje k vybudování skutečně svobodných médií. Mimo jiné vedl první redakci, která vydávala ruskou verzi prestižního ekonomického časopisu Forbes a jako šéfredaktor stál u zrodu předního ruského ekonomického deníku Vedomosti.
O emigraci prý uvažoval celý svůj život, ale zůstal, protože je vlastenec. Dnes je pro něj situace v zemi neúnosná. Ruská média ovládá kremelská propaganda, nebo je nikdo nesleduje. Přestala plnit svou základní funkci - chránit slabé před silnými. „A silní dnes ztratili veškeré zábrany,“ dodává čtyřicátník.
Opozice se zahrabala v hnoji
Beršidskij je zklamaný i z politické opozice, která se před dvěma lety zdála silnou. Zahrabala se podle něj v hnoji. Vadí mu, že nikdo není schopen se vzepřít proti zvůli současného režimu. „I já za to nesu vinu,“ připouští.
„Moji známí v Kyjevě žili v podobných podmínkách, tak se naučili, jak dát dohromady Molotovův koktejl. Výsledky přišly. Pravda, patrně jiné, než očekávali,“ připomíná napjatou situaci na Ukrajině, v níž hraje ruská politika klíčovou roli.
Autor, jehož texty publikuje kromě The Moscow Times také americký ekonomický web Bloomberg, tvrdí, že z podobných důvodů Rusko opouští i řada dalších lidí. Mluví o „páté vlně emigrací“.
„Není to emigrace politických uprchlíků, jako byly ty první tři. Není to ani ekonomická emigrace jako v devadesátých letech. Jak bychom to měli nazývat? Možná emigrace zklamaných,“ uvažuje.
Ačkoliv během několika dnů přesídlí do Berlína, hodlá si ruský pas nechaz. „Jednou z něj snad setřu prach a půjdu volit ruského kandidáta do Evropského parlamentu. Lidé a myšlenky umírají, ale sny nikdy,“ loučí se Beršidskij s Ruskem.