Nový Baťa, nebo mafián? Voliči Františku Čubovi uvěřili

Fenomén Slušovice

Nový Baťa, nebo mafián? Voliči Františku Čubovi uvěřiliNOVÉ
František Čuba Foto: Wikipedia
1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Nevím, proč mě lidi volili, přiznal novopečený a nyní zároveň nejstarší senátor František Čuba (78). Proč někdejšího předsedu zemědělského družstva Slušovice obyvatelé Baťova kraje před časem vyzvedli  do krajského zastupitelstva a nyní i do Senátu, je možná záhadou i pro ty, kteří dodnes přesně nechápou, proč si Češi vybrali za prezidenta Čubova kamaráda Miloše Zemana.

František Čuba pro mnohé zřejmě stále ztělesňuje představy o někom, kdo díky svým schopnostem a konexím to „prostě dokáže zařídit“. Tedy vzhledem ke svému věku spíše legendu o někom takovém. Miloš Zeman, který si Čubu podobně jako kdysi ÚV KSČ vybral coby poradce pro otázky zemědělství, ho přirovnal k Tomáši Baťovi. Slušovický boss má ale k předválečným podnikatelům stejně daleko jako Zeman k předválečným prezidentům.

„Byla to klasická hospodářská kriminalita,“ vzpomíná někdejší policista a současný pražský advokát Vladimír Turek na začátek 90. let, kdy vyšetřoval podnikání Františka Čuby v nových podmínkách volného trhu. Šéfa Družstevního agrokombinátu (DAK) Slušovice stíhal pro podvod a tunelování vnitropodnikové banky.

„Podvod měl spočívat v tom, že Čubovi lidé vytvořili zfixlované výdajové doklady a předstírali, že peníze vydali jakémusi čínskému obchodníkovi, aby zakryli, že peníze načerno směnili, vyvezli a částečně rozkradli. Šlo o 141 milionů korun,“ vybavuje si Turek případ, na němž pracoval několik let. „Čuba to vymyslel a zadal a využila se celá podniková struktura, aby se tahle akce zrealizovala,“ tvrdí Turek.

Čtěte také: Nabídka Zemanovců: Čuba, odpadlíci z ČSSD a holka z vesnice

Tuto větev kauzy ale státní zástupci zastavili ještě před obžalobou. Vysávání podnikové banky se už k soudu dostalo. Zatímco v první instanci byli Čuba a několik jeho spolupracovníků odsouzeni, odvolací soud je viny zprostil.

První politický azyl po roce 1989

K úspěšnému dotažení případu byla tehdy potřeba pomoc švýcarských vyšetřovatelů – peníze totiž putovaly přes švýcarské banky. „Žádost o pomoc ve Švýcarsku ale zamítl tehdejší generální prokurátor Jiří Šetina. Později se ukázalo, že tam má také uložené peníze, což bylo tehdy nelegální a nechtěl, aby se česká policie šťourala v kontech českých občanů,“ podotýká bývalý vyšetřovatel.

Před týmem, v němž byl Vladimír Turek, vyšetřoval Čubu zlínský kriminalista Alexej Žák. Ten byl podle svých slov na stopě černému fondu, z něhož měli slušovičtí uplácet vlivné lidi. Čubův spolupracovník ale obvinil z žádosti o úplatek naopak Žáka a ten poté emigroval do Švýcarska. Policista se stal po roce 1989 prvním českým občanem, který získal v zahraničí politický azyl.

Čuba, který byl vyšetřován také kvůli obřímu třímiliardovému schodku, který měl vzniknout při přesouvání peněz družstva na desítky narychlo vzniklých akciových společností, přesunul své aktivity na Slovensko, kde získal podporu Vladimíra Mečiara.

Kopírování jako v Číně

DAK Slušovice se po roce 1989 stal největším zaměstnavatelem propuštěných příslušníků StB v okrese Zlín. Těsně vazby s StB, konkrétně s její rozvědkou, měly Slušovice i v 80. letech. Časopis Respekt po roce 1989 publikoval dokumenty StB, podle nichž tajná policie úkolovala slušovické, aby v zahraničí kradli cizí vynálezy a patenty. Týkalo se to například biotechnologického výzkumu.

„Namísto seriózního a poctivého výzkumu se tu často cizí věci rozebíraly do posledního šroubku a pak zase "po svém" skládaly a prodávaly pod vlastní značkou,“ popisoval slušovický „zázrak“ v Respektu biotechnolog Jiří Zemek, který v Čubově družstvu v 80. letech jako výzkumník pracoval. Sám Čuba ve své knize Cesty k prosperitě přiznal, že kopírování výrobků přineslo družstvu 21procentní zisk.

„Kdybyste tento dopis chápali i jako výzvu k ochraně celé společnosti před vysoce organizovanou mafií. Byla tu cílevědomě budována více než dvacet let a její členové jsou dodnes na vysokých úředních a vládních postech,“ obrátilo se v roce 1991 sedm členů právní a vyšetřovací komise DAK Slušovice na pět ministerstev s žádostí o razantní postup proti aktivitám Čuby a spol.

Dalších dvacet let poté český prezident prohlašuje: „Naše země nepotřebuje Viktory Kožené, ale takové lidi, jakými jsou Tomáš Baťa a František Čuba. “ Podobně vnímá kariéru schopného komunistického podnikatele i většina Čubových krajanů, kteří přišli k druhému kolu senátních voleb.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz