Výroky Samkové o islámu řeší žalobci i advokátní komora

Výroky Samkové o islámu řeší žalobci i advokátní komoraNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Nedávnými veřejnými výroky advokátky Kláry Samkové o islámu se začaly z vlastní iniciativy zabývat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 i Česká advokátní komora (ČAK). Právnička na semináři ve Sněmovně prohlásila, že islám je „zločinnou a zločineckou ideologií“ a je stejný jako nacismus, fašismus a komunismus. Dnes Samková řekla serveru iDnes.cz, že by Česko mělo vyhostit tureckého velvyslance Ahmeta Bigaliho, který její výroky kritizoval.

Seminář nazvaný „Máme se bát islámu?“ se konal 18. května. Po projevu Samkové, která je bývalou členkou Bloku proti islámu, opustili sál někteří pozvaní diplomaté včetně tureckého velvyslance.

„Předmětnými výroky se zabýváme z vlastní iniciativy, a to už od okamžiku, kdy zazněly,“ potvrdil dnes šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek informaci, kterou přinesl server iDnes.cz. Lelek doplnil, že státní zástupci věc postoupili policii a nyní čekají, jak ji policisté vyhodnotí.

Čtěte také: Samková: Turecký velvyslanec na mě chce uplatnit právo šaría

Na vystoupení Samkové zareagovala i profesní organizace advokátů. „Na základě informací, které přinesla média, byl tajemníkem ČAK podán podnět kontrolnímu orgánu ČAK, aby vystoupení JUDr. Samkové prověřil v tom smyslu, zda její projev byl v souladu s ustanoveními etického kodexu o chování advokáta,“ sdělila na dotaz ČTK mluvčí komory Iva Chaloupková. Upozornila, že jde o standardní přešetření chování advokáta, takže žádné kárné řízení v tuto chvíli neběží.

Turecký velvyslanec v Praze Ahmet Bigali považuje výroky Samkové za urážku islámu. V České televizi upozornil, že slovní útoky na jakékoliv náboženství jsou trestné podle evropského i českého práva. Svoboda slova má podle něj své limity. „Já si myslím, že zástupci České republiky by měli pana velvyslance diplomaticky vyhostit, protože se vměšuje do záležitostí cizího státu,“ reagovala na velvyslancovu kritiku Samková.

Čtěte také: Advokátka Samková urazila islám. Turecký velvyslanec opustil sál

Ministerstvo zahraničí na incident reagovalo prohlášením, že podobné srovnávání islámu s totalitními režimy pokládá za nepřijatelné, a vyzvalo k mezináboženskému dialogu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články