‚Konvičku jsem viděl poprvé.‘ Dřív o něm Zeman mluvil jinak

Slovní přestřelka pokračuje

‚Konvičku jsem viděl poprvé.‘ Dřív o něm Zeman mluvil jinakNOVÉ
Albertov, 17. listopadu 2015... Foto: Repro: ČT 24
1
Domov

Echo24

Šéfa Bloku proti islámu Martina Konvičku jsem na Albertově viděl poprvé. A ani jsem nevěděl, že se jmenuje Martin… Takto prezident Miloš Zeman popisuje své společné vystoupení s předákem českých islamofobů během vzpomínkové akce 17. listopadu, kdy oba na pódiu zpívali českou hymnu. Za to jej kritizoval i premiér Sobotka, který se pozastavil nad tím, že prezident vystupuje „na shromáždění xenofobní sekty“. Zeman v rozhovoru pro čtvrteční MF DNES takovou kritiku označil za „klukovskou drzost“.

„Nebráním organizátorům, aby pozvali na pódium kohokoliv, protože nejsem ani cenzor, ani kádrovák,“ uvedl Zeman v rozhovoru, jehož úryvky byly zveřejněny na serveru iDnes.cz a na Facebooku. A odmítá i to, že se vzpomínka na události 17. listopadu změnila v oslavu jeho osoby – všude byly unifikované plakáty „Ať žije Zeman“ a v davu převažovali jeho příznivci. „Nejsem takový narcis, abych organizoval demonstraci na moji podporu,“ tvrdí Zeman v citovaném rozhovoru.

Zde také tvrdí, že Konvičku vlastně nezná. „Na Albertově jsem ho viděl poprvé v životě.“ uvedl. Koncem června ale v jiném rozhovoru – pro Parlamentní listy – o šéfovi Bloku proti islámu vcelku obšírně mluvil. „Je terčem kritiky pana rektora Grubhoffera, který je pověstný tím, že v době prezidentské kampaně nosil placku s Karlem Schwarzenbergem. Já uznávám právo pana docenta Konvičky jako svobodného občana ČR vyjadřovat svůj názor, a to bez ohlednu na to, zda s tímto názorem souhlasím nebo ne,“ uvedl tehdy Zeman. A na otázku, jak hodnotí Konvičkův boj proti islámu, dodal: „Já také nechci islám v České republice, ale pokud uvažoval o založení nějaké politické strany, jenom upozorňuji, že každá politická strana, má-li mít naději na úspěch, musí mít nejenom negativní, ale i pozitivní program.“

Čtěte také: Sobotka tvrdě do Zemana: Šíří nenávist, naštval celou ČSSD

Po vzpomínkové akci na pražském Albertově konané 17. listopadu se největší kritika na hlavu hlavy státu snesla právě za to, že se vedle něj objevil na pódiu mimo jiné právě Konvička – a to dokonce během zpěvu české hymny. Ostře se za to do prezidenta pustil i premiér Sobotka: „Nejvyšší ústavní činitel země, která má hlubokou humanistickou a demokratickou tradici, by neměl vystupovat na shromáždění xenofobní sekty, které bylo naplněno šířením intenzivní nenávisti,“ uvedl Sobotka minulý týden v rozhovoru pro HN.

Zeman na to teď v MF DNES reagoval slovy: „S úsměvem přehlížím klukovské drzosti, jako je například tato.“ A dodal, že na Albertově nelegitimizoval šíření xenofobie a nenávisti, jak tvrdil Sobotka, ale naopak „vyzýval k toleranci, k dialogu a k respektování jiných názorů“.

Čtěte také: Policie obvinila Konvičku. Jsou za tím Pelikánové, naznačuje blok