3 Očekávané oslavy 17. listopadu

Mynář: Konvičkovu podporu pro pana prezidenta vítám

NOVÉ

Témata: , , , ,

Během oslav 17. listopadu by mohlo dojít k zajímavému setkání. Prezident Miloš Zeman si totiž připomene události 17. listopadu roku 1939 a 1989 na pražském Albertově, kde má v tu samou dobu probíhat demonstrace Bloku proti islámu Martina Konvičky. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček vyloučil, že by se Zeman do demonstrací zapojil. To kancléř Vratislav Mynář uvedl, že by podporu Konvičky uvítal.

Antiislámské hnutí mělo původně demonstrovat na Hradčanském náměstí. Ovšem v okamžiku, kdy se potvrdila informace, že prezident Zeman vystoupí na Albertově, přesunulo hnutí svoji akci právě sem. ,,Nemám informace, že by se pan Zeman měl setkat s panem Konvičkou na pódiu,“ řekl v rozhovoru pro DVTV Mynář. Jedním dechem ale dodal, že by Konvičkovu podporu panu prezidentovi uvítal. Miloš Zeman je totiž známý svým odmítavým postojem vůči současné migrační vlně i vůči islámu.

Konvička působí jako docent na Jihočeské univerzitě a je znám zejména díky své kritice islámu. Lze je označit za vedoucího představitele neformální iniciativy Islám v České republice nechceme a rovněž je předsedou od ní odvozeného Bloku proti islámu.

„Nepředpokládám, že by pan prezident demonstroval,“ mírnil vyjádření Mynáře Jiří Ovčáček v diskusním pořadu televize Prima. Mluvčí nechtěl mluvit ani o tom, zda prezident demonstraci podporuje. „Pokud se zde sejdou nějací občané a budou zde vyjadřovat svoje názory, tak to je jejich záležitost. Loni tam byli také občané, kteří přišli vyjádřit svůj názor, a pan prezident před nimi promluvil. Možná se ta situace bude opakovat,“ podotkl.

V loňském roce prezidenta Zemana na Albertově vypískaly stovky lidí. Ze shromážděného davu létaly předměty, včetně vajíček, a zaznívaly výzvy k odstoupení prezidenta. Na Národní třídě pak nad hlavu zvedly červené karty, symbol nesouhlasu s prezidentem, tisíce lidí.

Čtěte také: Oslaví Zeman 17. listopad s Konvičkou? Prý přijde na akci antiislamistů