Írán zvýší financování svého raketového programu

Írán zvýší financování svého raketového programuNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Shutterstock

Svět

Íránský zbrojní program

Echo24

Íránský parlament schválil legislativu, která má podpořit íránský balistický program a elitní část revolučních gard. Podle agentury ISNA pro návrh zákona zvedla ruku většina poslanců. Írán pravidelně testuje své rakety a podle některých západních zemí tím porušuje dohodu podepsanou se šesticí států v roce 2015. USA se za to chystají proti Íránu vyhlásit další sankce.

Text zákona kromě jiného předpokládá, že vláda poskytne v přepočtu 5,9 miliardy korun na balistický program a stejnou sumu elitním jednotkám Kuds, které spadají pod revoluční gardy a jsou zapojeny do boje proti terorismu, jak tvrdí Írán. Jednotky Kuds odpovídají za zahraniční operace gard a operují hlavně v Sýrii a Iráku. Balistický program spadá pod revoluční gardy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Americký prezident Donald Trump při své předvolební kampani označoval dohodu z roku 2015, která se týká hlavně íránského jaderného programu, za nejhorší, jaká byla kdy podepsána, a hrozil, že ji nechá zrušit. V pondělí administrativa oznámila, že dohodu rušit nebude, ale že zavede sankce kvůli balistickému programu a aktivitám Íránu na Blízkém východě. Teherán podporuje stejně jako Rusko vládu v Damašku, má také velký vliv na vládu v Bagdádu a pomáhá jemenským šíitským povstalcům.

Podle agentury AP Spojené státy uznávají, že Írán dohodu z roku 2015 technicky plní, ale ministr zahraničí Rex Tillerson tvrdí, že „Írán nedodržuje ducha dohody“. Podle AP se USA budou snažit „přejednat“ se spojenci ty body dohody, které považují za problematické – to je hlavně vypršení lhůt pro omezení vývoje íránského jaderného programu.

„Předpokládáme zavedení nových sankcí, které se budou týkat íránských balistických střel,“ citovala agentura AFP svůj zdroj z Bílého domu. Sankce se mají týkat také íránského programu vývoje rychlých člunů, které Írán používá v Perském zálivu, jímž vedou zásadní trasy ropných tankerů. Z minulých měsíců jsou známy incidenty mezi těmito čluny a americkými plavidly.

Americký Senát v březnu odhlasoval návrh zákona, který počítá s novými protiíránskými sankcemi. Sněmovna reprezentantů o něm má teprve hlasovat. Íránský parlament oznámil, že pokud americká sněmovna zákon schválí, bude příslušný zákon o posílení balistického programu potvrzen také v Íránu.

Čtěte také: Írán bude testovat rakety podle potřeby a nebude se USA ptát na svolení

Související články