Soud nepřiznal Halbichovi nárok na odměnu za zastupování ČSSD

BOJ O LIDOVÝ DŮM

Soud nepřiznal Halbichovi nárok na odměnu za zastupování ČSSDAKTUALIZOVÁNO
Lidový dům Foto: FOTO: Wikimedia Commons/VitVit
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Soud nepřiznal právníkovi Václavu Halbichovi nárok na 17 milionů korun za zastupování ČSSD v boji o Lidový dům. Úterní verdikt není pravomocný. Halbich v žalobě žádal peníze jednak od sociální demokracie, jednak od společnosti Alba, které postoupil svou pohledávku vůči ČSSD jeho někdejší kolega Zdeněk Altner. Strana peníze pro právníky složila už před lety do soudní úschovy, protože nebylo zřejmé, komu je má vyplatit.

„Žalobce (Halbich) není věřitelem ČSSD, a to je důvod, proč žalobě nelze vyhovět,“ konstatovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Hana Marsová. Vyhověla tak argumentům právníka Alby Radka Závodného, který zdůrazňoval, že Altner byl jediný, kdo měl od ČSSD plnou moc k zastupování, a že z dvoustranné mandátní smlouvy nemohly Halbichovi plynout žádná práva ani povinnosti.

Altner, který v pondělí zemřel, letos na sociální demokracii vysoudil za právní služby 338 milionů korun. Mandátní smlouvu o zastupování ve sporu o sídlo ČSSD s ním podepsal tehdejší předseda strany a současný prezident Miloš Zeman. Bývalý notář Halbich tvrdí, že ke kontraktu později přistoupil společně s advokátem Zdeňkem Hájkem a že za práci nedostal zaplaceno. Zeman před soudem už dříve vypověděl, že pro něj byl jediným partnerem Altner. O žádné dohodě s Halbichem prý nevěděl.

Podle soudkyně vznikly práva a povinnosti včetně nároku na odměnu pouze mezi stranami mandátní smlouvy, tedy mezi ČSSD a Altnerem. Dohoda o přistoupení ke smlouvě mezi Altnerem, Halbichem a Hájkem na tom nic nezměnila. „Závěr o právu na odměnu nelze učinit ani z obsahu mandátní smlouvy, ani z vůle stran, které mandátní smlouvu uzavřely,“ konstatovala. Právní úkon, tedy uzavření smlouvy, je podle soudkyně nutné posuzovat k době, kdy byl učiněn, tedy k roku 1997. Následný vývoj podle ní nemůže napravit nebo změnit obsah vůle vyjádřené k datu uzavření smlouvy. Marsová ale zároveň nezpochybnila, že Halbich se na právních službách skutečně podílel.

Zemřelý Altner popíral, že by Halbich měl zásluhy

Justice projednává Halbichovu žalobu už od roku 2003. Původně ji zamítla, muže se však zastal Ústavní soud. Altner v případu vystupoval jako svědek a Halbichovy zásluhy popíral. Notář podle něj poskytoval jen dílčí konzultace.

Halbich se z úterního jednání omluvil, jeho závěrečný návrh přečetla soudkyně. „Altner tři roky nehnul prstem, vše jsme udělali Hájek a já. Věděli jsme, že jako právník je naprosto nepoužitelný,“ uvedl v něm. Zareagoval i na Altnerovo tvrzení, že ho Hájek s Halbichem nakonec „podrazili“. „Kdyby každý podrazák podrážel jako Hájek a já, byl by svět asi o tisíc procent lepší,“ poznamenal.

Halbich také napsal, že nejen Altner, ale i Zeman ve svých výpovědích lhali. „Jeho výpověď mě překvapila, osobní averzi vůči mně nemůže mít. Byl jsem zapleten do prezidentovy politické hry, role fackovacího panáka se mi vůbec nelíbí,“ uvedl na adresu hlavy státu. Pozastavil se i nad tím, že mu Zeman před soudem komolil jméno – podle něj záměrně. Podotkl, že prezident používá „nečestný humor“, který mu nelze oplatit, protože je prezident.

„Je třeba se podívat na vyjádření soudu, nikoliv na to, co říká pan Halbich. Jsou to určitá emotivní vyjádření, ale není důvodu, abych je komentoval,“ řekl v úterý novinářům prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Nepravomocný verdikt soudu je podle něj jasný.

V závěrečném návrhu také vyzdvihl roli svého kolegy Hájka, jehož synové si přišli úterní rozhodnutí vyslechnout. Právě Hájek podle něj vytvořil finální verze všech dokumentů, které pak veřejně prezentoval Altner. Halbich zmínil, že úspěch jeho žaloby by byl pro Hájkovy dědice důležitý nejen v rovině morální, ale i právní – osvědčil by tak jejich nárok na zbývající peníze složené v úschově.

Čtěte také: Zemřel advokát Altner, jemuž ČSSD dluží 337 milionů

ČSSD vede exekuci proti Altnerovi, koupila jeden z jeho dluhů

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články