Sobotkovi skalní v ČSSD: Populista Zeman je pro nás nevolitelný

Volba prezidenta

Sobotkovi skalní v ČSSD: Populista Zeman je pro nás nevolitelnýNOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Premiéra Bohuslava Sobotku oslabují útoky neonacistických hackerů i populistů sedících na Hradě a za takových okolností je nepředstavitelné, že by sociální demokracie mohla podpořit Miloše Zemana v následujících prezidentských volbách. To je jen část prohlášení spolku Idealisté.cz, který působí v rámci ČSSD. Spolek organizoval demonstraci na podporu Sobotky po takzvaném Lánském puči na podzim 2013 a teď se za šéfa ČSSD staví znovu. Opět ve sporu s prezidentem.

Spolek Idealisté.cz ve středu vyzval spolustraníky, aby v probíhajícím konfliktu vedení ČSSD a prezidenta Miloše Zemana udrželi sociální demokracii jednotnou.

„Nikdo by neměl podléhat laciným bonmotům prezidenta, jenž dělá vše pro to, aby prezidentem zůstal i další volební období. Zeman účelově opouští hodnoty sociální demokracie, k nimž se kdysi hlásil jako předseda strany a premiér. Za těchto okolností si nedovedeme představit, že by ho sociální demokracie mohla podpořit v následujících prezidentských volbách,“ řekl k výzvě předseda spolku Radim Hejduk. Ten byl jedním z organizátoru demonstrace na podporu Sobotky po takzvaném Lánském puči, kdy se po volbách sjelo k Zemanovi několik politiků ČSSD, aby se zde domluvili na Sobotkově výměně.

Čtěte také: Ňouma, neumětel. Zeman zkritizoval Sobotku a vychválil Haška

Spolek v prohlášení vypočítává Sobotkovy úspěchy a tvrdí, že se mu po složitém startu podařilo vytvořit stabilní vládu.

„Sobotka v klíčových chvílích neselhává a vystupuje jako státník, jenž brání svobodu, demokracii a solidaritu. To jsou hodnoty, které idealisté nikdy neopustí. Vyjadřujeme proto podporu předsedovi ČSSD a premiérovi ČR Bohuslavu Sobotkovi. Považujeme za zásadní, abychom se za něj postavili právě ve chvílích, kdy je jeho pozice oslabována jak útoky neonacistických hackerů, tak populistů sedících na Hradě nebo v podhradí,“ stojí dále v prohlášení.

Čtěte také: Pakt Zeman-Babiš

Idealisté původně vznikli jako součást mládežnické organizace sociální demokracie už v roce 2010. Výrazněji do povědomí se ale dostali teprve nedávno, právě když po Lánském puči organizovali demonstraci na podporu Sobotky. V současné době se v rámci ČSSD věnují organizací kampaní a občanských aktivit.

Spolek svým prohlášením znovu rozvířil diskuzi mezi sociálními demokraty o tom, jak se má strana k Zemanovi stavět. Na jeho podporu v případné další kandidatuře na prezidenta totiž v ČSSD dlouhodobě panují dost odlišné názory a Zeman má mezi socialisty kromě řady odpůrců i své zastánce. ČSSD navíc stále nemá jméno, které by se mohlo současné hlavě státu ve volbě za dva roky postavit. A Zemanovi podle průzkumů věří stále více lidí. Například podle lednového průzkumu CVVM důvěřovalo prezidentovi 59 procent dotázaných, což je o tři procenta více než v listopadu a o osm více než v říjnu.