1 Volba prezidenta

Sobotkovi skalní v ČSSD: Populista Zeman je pro nás nevolitelný

NOVÉ

Témata: ,

Premiéra Bohuslava Sobotku oslabují útoky neonacistických hackerů i populistů sedících na Hradě a za takových okolností je nepředstavitelné, že by sociální demokracie mohla podpořit Miloše Zemana v následujících prezidentských volbách. To je jen část prohlášení spolku Idealisté.cz, který působí v rámci ČSSD. Spolek organizoval demonstraci na podporu Sobotky po takzvaném Lánském puči na podzim 2013 a teď se za šéfa ČSSD staví znovu. Opět ve sporu s prezidentem.

Spolek Idealisté.cz ve středu vyzval spolustraníky, aby v probíhajícím konfliktu vedení ČSSD a prezidenta Miloše Zemana udrželi sociální demokracii jednotnou.

„Nikdo by neměl podléhat laciným bonmotům prezidenta, jenž dělá vše pro to, aby prezidentem zůstal i další volební období. Zeman účelově opouští hodnoty sociální demokracie, k nimž se kdysi hlásil jako předseda strany a premiér. Za těchto okolností si nedovedeme představit, že by ho sociální demokracie mohla podpořit v následujících prezidentských volbách,“ řekl k výzvě předseda spolku Radim Hejduk. Ten byl jedním z organizátoru demonstrace na podporu Sobotky po takzvaném Lánském puči, kdy se po volbách sjelo k Zemanovi několik politiků ČSSD, aby se zde domluvili na Sobotkově výměně.

Čtěte také: Ňouma, neumětel. Zeman zkritizoval Sobotku a vychválil Haška

Spolek v prohlášení vypočítává Sobotkovy úspěchy a tvrdí, že se mu po složitém startu podařilo vytvořit stabilní vládu.

„Sobotka v klíčových chvílích neselhává a vystupuje jako státník, jenž brání svobodu, demokracii a solidaritu. To jsou hodnoty, které idealisté nikdy neopustí. Vyjadřujeme proto podporu předsedovi ČSSD a premiérovi ČR Bohuslavu Sobotkovi. Považujeme za zásadní, abychom se za něj postavili právě ve chvílích, kdy je jeho pozice oslabována jak útoky neonacistických hackerů, tak populistů sedících na Hradě nebo v podhradí,“ stojí dále v prohlášení.

Čtěte také: Pakt Zeman-Babiš

Idealisté původně vznikli jako součást mládežnické organizace sociální demokracie už v roce 2010. Výrazněji do povědomí se ale dostali teprve nedávno, právě když po Lánském puči organizovali demonstraci na podporu Sobotky. V současné době se v rámci ČSSD věnují organizací kampaní a občanských aktivit.

Spolek svým prohlášením znovu rozvířil diskuzi mezi sociálními demokraty o tom, jak se má strana k Zemanovi stavět. Na jeho podporu v případné další kandidatuře na prezidenta totiž v ČSSD dlouhodobě panují dost odlišné názory a Zeman má mezi socialisty kromě řady odpůrců i své zastánce. ČSSD navíc stále nemá jméno, které by se mohlo současné hlavě státu ve volbě za dva roky postavit. A Zemanovi podle průzkumů věří stále více lidí. Například podle lednového průzkumu CVVM důvěřovalo prezidentovi 59 procent dotázaných, což je o tři procenta více než v listopadu a o osm více než v říjnu.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.