2 Prezident kritizuje Sobotkovo vedení ČSSD

Ňouma, neumětel. Zeman zkritizoval Sobotku a vychválil Haška

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , ,

Prezidentu Miloši Zemanovi je líto, když neumětelové přivádějí sociální demokracii do nižších pater politického vlivu. Řekl to v rozhovoru pro časopis Týden. Zeman během rozhovoru, který poskytl při své návštěvě Jihomoravského kraje, několikrát zkritizoval premiéra a předsedu strany Bohuslava Sobotku, naopak ocenil hejtmana a bývalého prvního místopředsedu sociální demokracie Michala Haška.

Zeman na otázku, zda si myslí, že by Hašek mohl opět začít promlouvat do dění v ČSSD, řekl, že politiku dělají spíše osobnosti než bezvýrazní úředníci. Váží si prý proto hejtmanů, kteří řídí své kraje. „A myslím si, že ČSSD má svoji skutečnou základnu právě v hejtmanech,“ poznamenal s tím, že Hašek je nejpopulárnější hejtman. Mrhat takovým kapitálem je podle Zemana projevem politického neumětelství.

Zeman v rozhovoru, při kterém podle autora popíjel slivovici, zkritizoval Sobotku i v dalších případech. Zopakoval, že vedení ČSSD si před sněmovními volbami vytklo cíl 35 procent hlasů a jakýkoli výsledek pod 30 procent označovalo za totální neúspěch. „Totální neúspěch se dostavil. No, a pak se mluvilo o lánském puči, třebaže pana premiéra Sobotku k rezignaci vyzvalo 20 členů předsednictva a 13 bylo proti. Takže žádný lánský puč se nekonal, byla to přirozená reakce vedení strany na volební neúspěch,“ řekl Zeman. Sobotkův nynější cíl získat v krajských volbách křesla sedmi hejtmanů ze 13, je podle prezidenta poměrně skromný a opatrnější než předchozích 35 procent hlasů. Vytknutí malých cílů je slovy básníka znakem malosti, řekl Zeman.

Prezident okomentoval i svůj výrok z tohoto týdne, kdy na otázku, jak se zbavit Sobotky řekl, že demokratickou cestou odstranění politika jsou volby a nedemokratickou kalašnikov. Podle premiéra tím vyděsil jeho přátele, rodinu a děti. „Já bych na to odcitoval server, který se jmenuje Viditelný-Macek. Tam stálo, že jenom naprostý ňouma může mít strach z bonmotu,“ řekl Zeman.

Prezident se také zastal ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který podle něj není špatným ministrem. Řekl ale, že pokud by se ho Sobotka rozhodl odvolat, respektoval by to. Stejně jako v případě ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO), kdy je ale nutný souhlas šéfa ANO Andreje Babiše.

V rozhovoru Zeman zkritizoval Sobotkova šéfporadce Otu Novotného, kterého prý v roce 1994 vyhodil pro neschopnost a který je prý tragikomickou figurkou. „Myslím si, že každý má právo vybrat si své poradce, ale že to vypovídá také o těch, kdo si je vybírají,“ řekl Zeman.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.