VIDEO: A je to! Z člunu po uprchlících je rázem batoh

Výroba stojí tři dolary

VIDEO: A je to! Z člunu po uprchlících je rázem batohUVNITŘ VIDEO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Na řeckém ostrově Lesbos je až 30 tisíc kubíků plastu z nafukovacích člunů a záchranných vest. Mladá umělkyně Floor Naglerová vymyslela způsob, jak je využít a to ku prospěchu migrantům. Výrobu batohů zvládnou lidé sami i bez elektřiny – výroba stojí asi jen 3 dolary. Informovalo o tom RFE/RL.

„Dejte pozor, aby vám při překládání plátna seděly okraje a všimněte si značek, kde pak vytvoříte otvory,“ učí Naglerová skupinu uprchlíků. Čtyřiadvacetiletá rodačka z Amsterdamu si při dobrovolničení na ostrově Lesbos všimla, že příchozím často chybí batohy, mnozí je ztratili na cestě. Na plážích pak viděla tisíce záchranných vest a člunů. Dvacet kilogramů materiálu pak vzala do Amsterdamu, kde s dalším umělcem Didi Aaslundem vymýšleli, jak batoh sestavit.

Batohy jsou vytvořeny z jednoho snýtovaného kusu plátna a jako popruhy slouží přezky ze záchranných vest, využít se dají i šňůry ze člunů. Jako nářadí jsou třeba jen děrovací kleště, nůžky a nýtovací kleště. Naglerová také doufá, že výroba batohů pomůže uprchlíkům překonat čekání a zlepšit komunikaci mezi nimi a dobrovolníky.

Naglerová a Aaslund pojmenovali svůj projekt „It Works“ („Funguje to“) s odkazem na pragmatické využití odpadu, které slouží lidem v nouzi. Výroba batohů je dalším z nekonvenčních způsobů, jak řešit problém s jídlem, oblečením a přístřeším pro uprchlíky v oblasti, kde není infrastruktura ani finance. Lidé zde musí být velmi rafinovaní při řešení každodenních problémů. Vodu například ohřívá kovová trubice stočená pod olivovými listy, které rozkládáním produkují teplo.

Projekt se setkává s dobrými ohlasy ze strany migrantů. Devatenáctiletá Syřanka Amani připutovala na Lesbos na konci února po nebezpečné cestě přes moře a ráda by studovala žurnalistiku v Německu. „Udělat z člunů batohy je velmi dobrý nápad,“ říká Amani, „zničíte člun, který se snažil na moři zničit vás.“ Naglerová a Aaslund zanechají lidem střihy i nářadí, aby mohli pokračovat i bez nich.

Mluvčí Lesbosu Marios Antrotis odhadl, že se na ostrově nachází 30 tisíc kubíků člunů a záchranných vest. Antrotis uvedl, že je velmi rád za projekt „It Works“ a dodal, že několik vest a člunů poputuje do muzea, které jednou připomene roli řeckého ostrova v současné uprchlické krizi.

Čtěte také: Slovenský ministr: Běženci na hranicích nejsou žádní váleční uprchlíci

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články