Zemětřesení ještě přijde, předvídají seismologové
Sobotní zemětřesení na Chebsku způsobilo škody za stovky tisíc korun. Lidem popraskaly zdi domů, vysypala se okna, poškodily komíny. Seismologové v oblasti stále registrují mírnější záchvěvy a nevylučují, že přijde další silnější otřes.
Když mají experti Geofyzikálního ústavu Akademie věd odpovědět na otázku, jestli Chebsko znovu v nejbližších dnech zasáhne zemětřesení, jsou velmi opatrní. Takovou možnost nevylučují, ale stoprocentně neřeknou ano, ani ne.
„Možné to je,“ uvedl pro ECHO24.cz seismolog Josef Horálek. On sám se spíše přiklání k variantě, že se ještě jeden silnější otřes okolo čtvrtého stupně objeví. „Už by neměl být tak silný jako v sobotu,“ tipuje Horálek.
„Dá se předpokládat, že aktivita bude pokračovat ještě několik týdnů, možná měsíců,“ konstatoval Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd. Dodal, že silou se poslední zemětřesení vyrovnalo otřesům na přelomu let 1985 a 1986.
První silnější otřes přišel už před víc než týdnem, druhý, ještě silnější teď v sobotu. Další záchvěvy pocítili tamní obyvatelé i v neděli a pondělí.
„Třeba okolo čtvrté ráno,“ konstatoval Horálkův kolega z Geofyzikálního ústavu Jan Zedník. „Ale jak se bude dál vyvíjet, těžko říct.“
Otřes může vznikat desítky let
Česko není samozřejmě jedinou zemí na světě, které si s předpovědí zemětřesení neví rady. Ani jedna z technologicky nejvyspělejších zemí, jakou je Japonsko, nevědělo předem, že jejími ostrovy na jaře 2011 otřese zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály – což následně vyvolalo vlnu tsunami a jadernou havárii ve Fukušimě.
„To neumí nikdo,“ uvedl pro ECHO24.cz seismolog Zedník. Důvod? „Proces vzniká hluboko v zemi a pokud se nijak neprojeví na povrchu, nedá se předvídat,“ konstatuje Zedník. „Proces navíc vzniká na obrovské ploše.“
Epicentrum japonského zemětřesení bylo 24 kilometrů pod zemí. V západních Čechách to bylo okolo osmi kilometrů, i tak zemětřesní o sobě nedalo předem vědět.
Zemětřesení může vznikat třeba desítky let. Hluboko pod zemí se do sebe zaklesnou dva bloky, které se za roky posunou třeba jen o centimetry. Ze zdeformovaných, „ohnutých“ bloků se pak rázem uvolní ohromné množství energie a vznikne zemětřesení. Celý proces přitom může vznikat na ploše o rozloze desítek kilometrů čtverečních.
Čtěte také: Pojišťovně se hlásí první poškození zemětřesením
Západ Čech zasáhlo zemětřesení. Další otřesy mohou následovat
Na Chebsku se země stále chvěje
Poslední zemětřesný roj na Chebsku se od těch z let 2000, 2008 nebo 2011 ale liší. Zatímco v minulosti před hlavním otřesem následovalo slabší „upozornění“, teď udeřil napřed hlavní úder a až potom následovaly menší otřesy, které ještě neustaly.
„Dá se předpokládat, že aktivita bude pokračovat ještě několik týdnů, možná měsíců,“ konstatoval Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd. Dodal, že silou se poslední zemětřesení vyrovnalo otřesům na přelomu let 1985 a 1986.
Těžko lze předpokládat, že se vědcům v dohledné době podaří zemětřesení předvídat, i když se o to například snažili ve Spojených státech, kde navrtali sondy hluboké několik kilometrů. Někdy se ale stane „zázrak“ a seismologům se přece jen podaří na otřesy předem upozornit.
Stalo se to například v Číně v roce 1975, kdy oblastí Haicheng otřáslo zemětřesení o síle 7,3 stupňů Richterovy škály. Jenže o rok později – bez jakékoli předpovědi - udeřilo ještě silnější zemětřesení v sousedním regionu Tangshan. Zahynuly při něm stovky tisíc lidí.