Moravané chystají protesty, nelíbí se jim Czechia

Demonstrace proti novému názvu

Moravané chystají protesty, nelíbí se jim CzechiaNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
Domov

dhls Echo24

Nové mezinárodní označení pro Českou republiku budí emoce napříč celou zemí. Nejvíce však patrně vadí lidem na Moravě a Slezsku, kteří se cítí poškozeni jednotným názvem. Neparlamentní politická strana Moravané zašla s kritikou ještě dál. Založila petici proti novému názvu a svolala demonstraci, která se bude konat v sobotu v Brně. „Pokud se demonstrace povede, budeme je pořádat i v dalších městech,“ řekl pro deník ECHO24.cz místopředseda strany Ondřej Mlejnek.

Místopředsedovi Mlejnkovi nejvíce vadí údajná protiústavnost názvu. „Oficiální jméno naší země je Česká republika. Tak je to napsáno i v ústavě. Anglický překlad je Czech Republic, žádná Czechia. Nevím, proč bychom měli vymýšlet další nesmysly,“ uvedl Mlejnek.

Ondřej Mlejnek také poukázal na fakt, že ostatní země nepotřebují jednoslovný název, jak uvádějí politici. „Argument, že potřebujeme jednoslovný název nedává žádný smysl. Podívejte se na Velkou Británii, Spojené státy nebo Jihoafrickou republiku. Nikomu to nevadí, zvlášť u Velké Británie, kde je její oficiální název mnohoslovný,“ řekl místopředseda.

Další z věcí, která Moravanům vadí, je samotné rozhodnutí politiků, kteří rozhodli sami za sebe. „Kdyby o tom bylo referendum tak by se to dalo pochopit, ale takhle to vypadá, že je to pouze výběr pana Zaorálka,“ uvedl Mlejnek.

To opakovaně potvrdila i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Podle ní nikdo o zapsání nového názvu do OSN ve zkrácené podobě neinformoval ani ji, ani samotnou vládu. „Změna nemá žádnou výkonnou moc. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek má za úkol informovat vládu o genezi názvu do OSN. Já si myslím, že se v celé kauze tak trochu minula Strakovka,“ řekla ministryně ve středu Rádiu Impuls.

 

Proti názvu se vyjádřil i Hašek

Kriticky se k novému názvu vyjádřili i někteří politici. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek uvedl na svém facebookovém účtu, že nejkrásnější částí i přes změněný název je Morava. „Nejkrásnější část Lubošovy Czechie je stejně MORAVIA, samozřejmě s nejkrásnějšími ženami a nejlepším vínem,“ uvedl Hašek. V následné diskuzi se k hejtmanovi přidal i senátor Zdeněk Škromach. „Morava zůstane Moravou a Moravané Moravany,“ okomentoval příspěvek Škromach.

 

Czechii naopak schvaluje posudek Ústavu pro jazyk český, z kterého vychází i ministerstvo zahraničí. „Pokud bude potřeba jednoslovného anglického názvu, rovněž bychom v Ústavu pro jazyk český podpořili variantu Czechia,“ uvedla v reakci na webu ČT Markéta Pravdová, předsedkyně rady Ústavu pro jazyk český.

Čtěte také:

Šlechtová: Budu chtít po vládě vrátit peníze za Czechii

‚Těžký porod‘ a vzpomínky na Hitlera. Němci se baví názvem Czechia