Soudničky z Agrofertu: Zaměstnanci jen nemakají, ale i kradou
Kriminalita zaměstnaců
Krádeže přepravek a nafty nebo ulívání se z pracovní doby, to je příklad deliktů zaměstnanců různých společností spadajících pod Agrofert Andreje Babiše. V sekci Krimi kauzy podzimního vydání Agrofert magazínu tyto případy popsala Babišova „policejní“ bezpečnostní divize AGF jazykem připomínající žánr soudničky.
Heslem hnutí ANO a Andreje Babiše „Nekecáme, makáme!“ se začala pravděpodobně řídit Divize interní bezpečnost Agrofertu. Už podruhé se totiž nechala podepsat pod rubriku Krimi kauzy v Agrofert magazínu, který vychází čtyřikrát do roka. Zde jsou mapovány prohřešky zaměstnanců nejrůznějších podniků spadajících pod konglomerát ministra financí psané úsměvným slohem.
„V průběhu tří měsíců postupně odcizil a následně prodal celkem 1 100 kusů plastových přepravek na maso z majetku firmy Kostelecké uzeniny, které tím způsobil škodu ve výši 100 575 Kč,“ popisuje jedno z nejnovějších odhalení hříšníka, který kradl přepravky. „Řidič následně škodu uhradil, ale o jeho další služby už naše společnost neměla zájem...“ uzavírá příběh bezpečnostní divize.
Zda není zbytečné chodit k benzínce se pak v titulku ptá další minipříspěvek o dvou zaměstnancích firmy Synthesia, kteří z buldozerů firmy odčerpali 100 litrů nafty za 3 tisíce korun. „Je to zbytečné. Na pracovišti přece teče nafta proudem a je zadarmo,“ odpovídá si na otázku autor článku. „Bohužel pro ně a bohudík pro naši firmu už teď musí tankovat jinde.“
„Být současně v práci a současně mít dovolenou? Tento sen každého zaměstnance se pokusil naplnit mistr údržby ve společnosti Lovochemie,“ začíná šprýmařsky poslední článek o muži, který svými předčasnými odchody z práce strávil mimo ni 306 hodin a způsobil škodu 66 tisíc korun na vyplacené mzdě. „Že byl za ‚odměnu‘ vyslán na ‚trvalou dovolenou‘, snad ani netřeba dodávat,“ ukončuje mnohoznačně Divize interní bezpečnost.
Použitý jazyk a výrazy jsou ne nepodobné žánru soudnička, který byl populární hlavně v minulém století. Autoři jako Karel Poláček, Jakub Arbes nebo Jan Drda zpravidla humorným způsobem ve fejetonu nebo povídce podobnému menšímu textu popsali některý ze skutečných a místy i smyšlených případů, které se projednávaly u soudu.
Soukromá policie Andreje Babiše?
Naposledy se o interní bezpečnostní divizi Agrofertu mluvilo v souvislosti se snahou ministra financí Andreje Babiše zdiskreditovat poslance za ČSSD Ladislava Šincla. Tehdy se spekulovalo, že tato Babišova „soukromá policie“ sháněla kompromitující materiál na Šincla, který vicepremiéra podezříval, že v novele zákona o pojišťovnictví prosazoval zájmy svých firem.
„Mluvíme-li o propojení politické, hospodářské a mediální moci v rukou Andreje Babiše, zapomínáme ještě na jednu jeho divizi: ‚soukromou policii‘, kterou vytvořil a jejíchž služeb využívá ke sběru či k vytváření kompromitujících materiálů na své politické konkurenty,“ napsala v polovině června poslankyně za ODS Miroslava Němcová. „Já nemám povědomí, natož nějaký důkaz o tom, že by poslanec Šincl spáchal trestný čin. Pokud takový důkaz nebo podezření má ministr financí, je povinen to podle zákona ohlásit. Ale on ‚maká‘ jinak. Materiál od své policejní divize používá k vydírání. Založí složku a ta někde v agrofertním sejfu čeká na příhodnou chvíli.“
Tehdejší nařčení, že k lustrování Ladislava Šincla využil Babiš právě svou bezpečnostní divizi, Agrofert odmítl. „V koncernu Agrofert žádná policie neexistuje. Takové tvrzení zásadně odmítáme. Součástí koncernu je pouze bezpečnostní divize, přičemž ochrana majetku proti krádežím a podvodům bývá standardní součástí většiny velkých firem. Tato divize má na starost dohled nad nastavováním a dodržováním vnitřních bezpečnostních procesů,“ reagoval tehdy tiskový mluvčí koncernu Karel Hanzelka.
Hlasy, které o bezpečnostní divizi Agrofertu mluvily jako o policejní, přitom na podporu svých tvrzení předkládaly seznamy lidí pracujících pro Andreje Babiše, kteří přešly z různých útvarů policie. Sám dlouholetý ředitel tohoto oddělení Jiří Veselý působil například jako náměstek ředitele Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.
V srpnovém článku magazínu Reportér pak jeho autor Janek Kroupa Babišovy kontakty s policií dále popisoval. Majitel Agrofertu podle Kroupy udržoval četné kontakty s vysokými představiteli různých odborů včetně mimo jiné toho nejvyššího – tehdejšího ministra vnitra Ivana Langera. Dlouhodobě pak měl Andrej Babiš spolupracovat s detektivem ÚOOZ Markem Foglarem, který kromě jiného vedl i kauzu Nagyová. Tuto spolupráci Babiš popřel s tím, že Foglara nezná.