Moskva zakázala egyptským aerolinkám létat do Ruska

Odveta za havárii Airbusu?

Moskva zakázala egyptským aerolinkám létat do RuskaNOVÉ 1
Svět

Echo24

Ruské úřady zakázaly společnosti Egypt Air, patřící egyptské vládě, létat do Ruska. Oznámilo to dnes moskevské letiště Domodědovo s odvoláním na nařízení federální agentury pro leteckou dopravu Rosaviacija. Zákaz se má uplatňovat od soboty. Rosaviacija se k tomu nevyjádřila.

Egyptský ministr pro civilní letectví Husám Kamál mezitím potvrdil zrušení sobotního letu Egypt Air do Moskvy na základě zprávy z moskevského letiště. Egyptské úřady jsou podle ministra v kontaktu s ruskými protějšky, aby se pokusily pochopit důvody zákazu, který ještě nebyl oficiálně oznámen.

Formálním důvodem k zákazu byla podle agentury Interfax skutečnost, že aerolinkám chybí program letecké bezpečnosti, patřící mezi dokumenty vyžadované ruskými úřady.

Až dosud egyptská společnost létala mezi Moskvou a Káhirou třikrát týdně a chystala se prý počet letů zvýšit.

Egypt Air zůstával jediným přepravcem mezi Ruskem a Egyptem poté, co před týdnem ruský prezident Vladimir Putin na základě doporučení tajné služby zakázal ruským aerolinkám létat do Egypta, dokud se neobjasní pád ruského letadla na Sinaji s 224 oběťmi na životech. Neštěstí z 31. října se nejčastěji připisuje teroristům. Rusko poté z egyptských letovisek evakuovalo do vlasti na 80.000 turistů. Zákaz letů do Egypta zřejmě potrvá nejméně několik měsíců.

Největší ruská společnost, Aeroflot, zrušila lety do Egypta až do konce zimního letového řádu, tedy do 27. března.

Podle serveru Newsru.com od dnešního dne zakázal svým aerolinkám létat do Egypta i Kazachstán.

Čtěte také: Ruský airbus zničila časovaná bomba, zní z USA