1 Negativní účinky marihuany

Kouříte marihuanu? Hrozí vám až 100x větší riziko cukrovky

NOVÉ

Témata: , ,

U kuřáků marihuany je vyšší pravděpodobnost, že se u nich projeví cukrovka. Až u jednoho z deseti lidí, kteří kouří marihuanu, se pak vyvine diabetes 2. typu. K těmto závěrům dospěla americká studie publikovaná v časopise Diabetologia.

Kuřáci marihuany jsou vystaveni větší pravděpodobnosti, že se u nich rozvine prediabetes. Ten se projevuje zvýšenou hodnotou krevního cukru, která však nedosahuje hodnot diagnostických pro cukrovku. Jde o stav, který předchází diabetu a sám zvyšuje riziko, že se cukrovka nakonec plně rozvine.

Podle zjištění amerických vědců z University of Minnesota School of Public Health je u kuřáků marihuany o 65 % vyšší pravděpodobnost onemocněním cukrovkou. U jednoho z deseti lidí se pak statisticky vyvine vážnější diabetes 2. typu. U lidí, kteří trávu kouřili v mladé dospělosti, je riziko více než stonásobné.

Do studie bylo zahrnuto tři tisíce Američanů. Výzkum započal v letech 1985 – 1986, tedy v době, kdy bylo těmto lidem 18 až 30 let. Zatímco na začátku výzkumu se k požívání marihuany přihlásilo 28 % z nich, v letech 2010 – 2011 to bylo už jen 12 procent.

Čtěte také: Český marihuanový primát v Evropě trvá. Studenti se činí


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.