3 Kult prvního komunisty

Mao Ce-tung má kolosální sochu. Zlatá barva, 36 metrů výšky

, NOVÉ

Témata: ,

Západně od Šanghaje finišuje stavba kolosální sochy čínského komunistického vůdce Mao Ce-tunga. Socha sedícího diktátora je vysoká přes 36 metrů a je celá zbarvená do zlata. Připomíná letošní 40. výročí úmrtí symbolu komunistické moci v Číně.

Obří monument stojí poblíž města Tchung-sü v provincii Che-nan. Stavba sochy stála téměř 3 miliony jüanů (přes 11 milionů korun), dotovaná byla údajně několika místními podnikateli, píše tisková agentura AFP. Stavba trvala devět měsíců.

Někteří uživatelé internetu kritizovali umístění sochy právě v regionu Che-nan, který byl v 50. letech minulého století těžce zasažen hladomorem způsobeným hospodářskou politikou Maovy vlády. Hladomor si tehdy vyžádal odhadem kolem 40 milionů obětí. Jiní také zpochybňují podobnost sochy tváři komunistického lídra.

Přestože Mao Ce-tung má na svědomí miliony mrtvých v dlouhém období své vlády, v Číně je velmi ctěným státníkem. Stál u zrodu komunistické strany Číny v roce 1921. Ve 40. letech zvítězil jako předseda Komunistické strany Číny v občanské válce s nacionalisty a od roku 1949 vládl Čínské lidové republice nepřetržitě až do své smrti v roce 1976.

Jeho kult osobnosti přes uznání „jistých chyb“ komunistickou stranou je stále velký. I dnes se na jeho myšlenky odkazuje čínský prezident Si Ťin-pching. V Číně je podobizna Mao Ce-tunga vyobrazena na bankovkách a na jeho balzamované tělo v pekingském mauzoleu se jezdí dívat nekonečné zástupy návštěvníků.

Čtěte také: Rudý drak chrlí důležité vzkazy

Čtěte také: Čínská restaurace účtovala poplatek za dýchání čistého vzduchu

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.