Kdy, když ne teď? Hypotéka rekordně poráží nájem
Aby vám peníze vydělávaly
Pořízení hypotéky vychází v letošním roce rekordně levně. Při nejčastější, pětileté fixaci si klienti mohou vyjednat úrokovou sazbu kolem dvou procent. Nízké sazby samozřejmě platí i pro refinancování. Nabídka nemovitostí je poměrně široká a jejich ceny na mnoha lokalitách stále nedosáhly úroveň, kterou měly před finanční krizí. Jak vychází porovnání cen bydlení v pronajatém bytě a bytě pořízeném na hypotéku? Ukazuje na výrazné úspory v řádu tisíců korun měsíčně ve prospěch hypotečního úvěru.
A jsou tu ještě další výhody. Dohodnutá výška splátky poskytuje domácnostem jistotu, kolik budou v příštích letech platit. Navíc investují do svého. Po splacení náklady na bydlení výrazně klesnou, byt nebo dům se dají výhodně prodat nebo pronajmout. U nájmu bývá menší jistota, že se ceny nezvýší – nájemní smlouvy se často uzavírají jenom na rok. Navíc hrozí, že se nájemník bude muset po skončení smlouvy vystěhovat. Nájemník se také nemůže jednoduše pojistit proti neschopnosti splácet, jak bývá u hypotéky téměř standard.
Zatímco o smluvních podmínkách nájmu se nedá příliš vyjednávat, hypotéka nabízí mnohem širší možnosti. Například Svobodná hypotéka České spořitelny, díky které získáte volnost v nastavení i ve splácení. Pomocí služby Variabilita splátek se můžete jednoduše přestěhovat do nového bydlení. Hypotéku lze splácet až po třech měsících a nemusíte platit současně nájem ve starém bytě. Později si pak třeba můžete zvýšit nebo snížit výši splátek až o 30 procent podle vaší aktuální situace. Když se vám poštěstí a zvýší se vaše příjmy, dá se hypotéka rychleji doplatit. Díky službě Mimořádné splátky získáte možnost vložit jednou ročně mimořádnou splátku ve výši až 20 procent částky úvěru. Nebo můžete naopak své splátky snížit, například po dobu mateřské dovolené.