1 Pohled za oponu statistik

Skvělá ekonomika? Růst se zastavil, prozrazují nová čísla

ANALÝZA

Export byl rekordní, maloobchod hlásí rekordní tržby. Dynamicky roste průmysl, stavebnictví se vyvíjí příznivě. Poslední superlativy o ekonomickém růstu za rok 2015 přesto zakrývají, že se objevuje riziko, na které jsme si už odvykli. Ekonomický vzestup Česka může po dvou letech zase skončit.

Loni to byl dobrý rok, říkají jednoznačně definitivní výsledky tuzemského hospodářství publikované Českým statistickým úřadem. Ve srovnání s rokem 2014 vyrostl vývoz o 6,5 procenta, průmysl se zlepšil o 4,4 procenta, stavebnictví si připsalo 5,5 procenta a obrat maloobchodu se zdvihl o 5,9 procenta. Ještě se čeká na hrubý domácí produkt, který si podle předpovědí loni připsal 4,5 procenta, nejvíc v Evropě vedle Irska a malých ekonomik Malty a Lucemburska.

To jsou údaje za celý rok, data z druhého pololetí roku 2015 však říkají něco úplně jiného. Za dobré celoroční výsledky může bilance z prvních šesti měsíců, od července se růst ve většině sektorů zastavil. Zahraniční obchod, průmysl i stavebnictví v meziměsíčním srovnání už půl roku stagnují a třeba v prosinci zažily proti listopadu značný propad i po sezónním očištění. Trvalý růst hlásí z klíčových odvětví pouze maloobchod.

Postupné zpomalování ukazuje celkový účet zdejší ekonomiky za první tři čtvrtletí. Na začátku roku rostlo zdejší HDP mezičtvrtletně o dvě procenta, na jaře o procento a v létě už jen o půl procenta. První odhad za čtvrté čtvrtletí 2015 bude za týden.

Možná nás zachrání vyšší mzdy

Další superlativy mohou posloužit spíše jako varování. V roce 2015 podpořila růst vládní spotřeba. Státní instituce utrácely zásluhou eurodotací za jediné čtvrtletí o deset miliard korun víc než za stejné období předloni. Letos však příliv eur z Bruselu opadne, protože se teprve začínají rozjíždět dotace z nového rozpočtového období. Dokonce i Evropská komise v zimní prognóze uvedla, že se tuzemské vládní investice sníží.

Zaměstnanost překročila hranici pěti milionů, nad kterou byla v roce 2008 před krizí. Počet lidí bez práce poklesl ke 450 tisícům a tím se už blíží úrovni 350 tisíc před osmi lety. Příchod nových zaměstnanců však neznamená nárůst produktivity, například v průmyslových podnicích byla v druhém pololetí roku 2015 nižší než rok předtím. Volání podniků po laciné pracovní síle z Ukrajiny, je dokladem, že nedokážou využít růstu ke zlepšení organizace nebo nákupu nových technologií. Další růst chtějí stavět na laciné pracovní síle, které se však už nedostává.

Stejné zpomalení jako koncem minulého roku zažila tuzemská ekonomika ve druhém a třetím čtvrtletí roku 2011. Tehdy ztráta tempa předpověděla návrat recese, které Čechy zasáhlo počátkem roku 2012. Se srovnatelným rizikem se ekonomika musí vypořádat i po čtyřech letech. Jediným účinným nástrojem může být podle prognózy Evropské komise ještě rychlejší růst platů a spotřeby domácností než dosud.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.