Syrská armáda dobyla další čtvrť ve východním Aleppu
válka v Sýrii
Syrská armáda s podporou svých spojeneckých sil dobyla v noci na sobotu další povstaleckou čtvrť v Aleppu. O novém úspěchu rozsáhlé vládní ofenzivy s cílem získal úplnou kontrolu nad druhým největším městem v Sýrii informovala exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).
Po nočním dobytí čtvrti Tárik al-Báb bude mít syrský režim pod kontrolou zhruba 60 procent povstaleckého sektoru Aleppa, ovládnutého rebely v roce 2012, upřesnila SOHR. Povstalečtí velitelé podle agentury Reuters prohlásili, že se nevzdají a Aleppo neopustí.
Vládní síly mají podle SOHR znovu pod kontrolou také silnici spojující západní části města, které jsou v rukou provládních sil, s mezinárodním letištěm v Aleppu, které rovněž kontroluje armáda a které leží o něco jižněji než Tárik al-Báb. Rebelové se podle svých slov snaží útoky odrážet. Nad povstalci drženou oblastí se vznášel hustý dým a ve vzduchu byly slyšet armádní letouny, popsali svědci. Podle záchranářů při jednom z útoků zemřelo nejméně šest lidí, armáda ale popírá, že by mířila na civilisty.
Povstalečtí velitelé v Aleppu se ale nevzdají a nevydají dosud ovládané oblasti ve východní části města vládním silám. Agentuře Reuters to v neděli řekl jeden z nich poté, co ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Rusko je připraveno jednat se Spojenými státy o stažení všech povstalců z dané oblasti. Moskva patří mezi hlavní spojence režimu prezidenta Bašára Asada a syrskou armádu podporuje zejména letecky.
„Zeptal jsem se různých frakcí, které řekly: ´my se nevzdáme´,“ řekl agentuře Reuters vedoucí politické sekce povstalecké skupiny Fastakim v Aleppu Zacharíja Malahifdží. „Vojenští velitelé v Aleppu řekli, že neodejdou z města. Nemáme problém s koridory pro odchod civilistů, my ale město neopustíme,“ dodal.
I zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura naznačil, že východní Aleppo by mohl padnout do vládních rukou již do konce roku. Jak uvedl, doufá, že se podaří najít způsob, jak „hrozivé bitvě“ předejít.
Aleppo je nyní hlavním dějištěm syrského konfliktu, který si vyžádal za více než pět let přes 300.000 mrtvých. Od roku 2012 je město rozděleno mezi povstalecký sektor na východě a západní sektor kontrolovaný vládními silami.
V rámci nejnovější tvrdé ofenzivy proti povstalcům syrské režimní síly navzdory protestům západních zemí zahrnuly východní část měst takřka neustávajícími nálety a dělostřeleckou palbou. Před tímto ničivým náporem uprchlo z dobývaného sektoru přes 50.000 civilistů, tvrdí SOHR. OSN hovoří o 30.000 lidech. V povstaleckých oblastech by podle aktivistů stále mohlo zůstávat až 200.000 lidí, de Mistura hovořil o více než 100.000.
Od 15. listopadu bylo podle jejích údajů zabito ve východním sektoru 307 civilistů, z toho 42 dětí a 21 žen. V západním Aleppu zahynulo při povstaleckém ostřelování 59 civilistů.
Světová média většinou neupřesňují, kdo jsou rebelové bojující v Aleppu, situaci v oblasti je totiž nepřehledná. Podle dřívějších informací k nim patří seskupení s názvem Dobytí Aleppa (Fatah Halab), kterou tvoří desítky povstaleckých skupin, jak umírněných a napojených na Svobodnou syrskou armádu (FSA), tak radikálnějších. V oblasti se ale vyskytují i bojovníci islamistické aliance Armáda dobytí (Džajš al-Fatah), která sdružuje skupiny bojující na západě a severu Sýrie. Nejznámějším členem této koalice je Fronta dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra, tedy odnož Al-Káidy). Obě skupiny obvykle nebojují bok po boku, nicméně komunikují spolu a mají společného nepřítele, kterým je syrský režim. Dobytí Aleppa by bylo pro syrského prezidenta velkým vítězstvím po šesti a půl letech bojů.