Ruské noviny odhalily čečenské represe proti gayům. Teď se bojí odvety

Strach ruských novinářů

Ruské noviny odhalily čečenské represe proti gayům. Teď se bojí odvetyNOVÉ
Čečenský prezident Ramzan Kadyrov Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ Government.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17794660

1
Svět

tk Echo24

Ruský liberální list Novaja Gazeta se obává pomsty za to, že upozornil na masivní zatýkání a mučení gayů v Čečensku. Řekl to šéfeditor Dmitrij Muratov. Podle listu mělo být až 100 gayů zatčeno a mučeno na příkaz prezidenta Čečenska, Ramzana Kadyrova. Moskva toto obvinění popírá. Informuje o tom deník The Guardian.

Šéfeditor listu Muratov řekl, že slyšel „přímou výzvu po odvetě“ v otevřeném dopise čečenskému muftímu, což je náboženský představitel sunnitských muslimů. „Noviny si dobře pamatují a nikdy nezapomenou na vraždy Anny Politkovské a Natalie Estermirové,“ prohlásil Muratov a dodal: „V této zemi bylo už dost násilí.“

„Mé zdroje mi řekly, že mně i každému zaměstnanci Novaja Gazety hrozí vážné nebezpečí,“ řekla Elena Milašinová, která čečenský hon na gaye odhalila a dodala, že plánuje učinit výjimečná bezpečnostní opatření a možná na nějaký čas opustí zemi. Milašinová dříve pracovala právě se zavražděnou Politkovskou a ani její smrt ji neodradila od psaní o situaci v Čečensku.

Novaja Gazeta v posledních týdnech přišla s informacemi, že v Čečensku na příkaz tamního autoritativního prezidenta, Ramzana Kadyrova, bylo zadrženo až 100 tamních gayů. Ti mají být nyní vězněni a mučeni, 3 z nich již podle informací Gazety měli zemřít. Čečenské úřady existenci organizovaných represí popírají s poukazem na to, že pokud se v Čečensku nějací homosexuálové objeví, zbavili by se jich jejich vlastní příbuzní. 

K situaci se vyjádřil také mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, Dmitrij Peskov: “Nemáme žádné spolehlivé informace o jakýchkoliv problémech v oblasti.“ Ruská pobočka Amnesty International ale vyjádřila obavy ohledně s případem souvisejícího shromáždění čečenských starších a duchovních. To mělo nastat několik dní po zveřejnění novinového článku o zadržených gayích. Představitelé shromáždění měli vyhrožovat těm, kteří „uráží staletí staré základy čečenské společnosti a důstojnost čečenských mužů.“

Čtěte také: Belgie chce vyšetřit mučení gayů v Čečensku

Drama v Čečně – úřady pořádají hon na gaye