Ministerstvo připomnělo odvolání prezidenta Svobody. Ovčáček se zlobí

Ministerstvo připomnělo odvolání prezidenta Svobody. Ovčáček se zlobíNOVÉ
Tweet ministerstva vnitra připomínající odvolání prezidenta Ludvíka Svobody. Foto:

Reprofoto: Twitter / Ministerstvo kultury

Domov

Prezidentovo zdraví

ls Echo24

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se ohradil proti příspěvku ministerstva kultury na sociální síti. Vadilo mu, že úřad ministra Daniela Hermana (KDU-ČSL) připomněl v dnešní den dvaačtyřicetileté výročí zbavení funkce prezidenta Ludvíka Svobody ze zdravotních důvodů. Příspěvek totiž nápadně připomíná, že zdravotní problémy má i Miloš Zeman, který například naposledy vynechal projevy ve stoje ostatních státníků při nedávné návštěvě Bruselu.

Problémem, proti kterému se Ovčáček ohradil, byl tweet ministerstva kultury. „Dne 29. května 1975 byl pro zdravotní nezpůsobilost k výkonu úřadu zbaven funkce prezidenta ČSSR Ludvík Svoboda, a to zákonem č. 50/1975 Sb.,“ píše se na oficiálním účet ministerstva kultury. Šéf rezortu Herman je dlouhodobě ve sporu s prezidentem.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Ovčáček hned příspěvek okomentoval a narážel na ministra kultury. „Ministr Herman se zřejmě inspiruje u normalizačních soudruhů. Má snad v rukávu novodobého soudruha Husáka?,“ okomentoval příspěvek prezidentův mluvčí Ovčáček.

O normalizaci mluvil i v pondělí odpoledne, kdy podle něj imaginární Pražská kavárna ovládla všechny politické strany. "Při nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny i volbě prezidentské je nutné si uvědomit, že Pražská kavárna už ovládla drtivou většinu tradičních politických stran a zlikvidovala autentickou levici nebo pravici. Je to novodobá normalizace. Hrad je posledním místem, které ještě kavárenští normalizátoři nezískali," napsal Ovčáček na svůj Facebookový profil.

Zástupce tiskového odboru ministerstva kultury ale jakoukoliv spojitost Svobody se Zemanem odmítl. „V žádném případě to nemá s prezidentem nic společného,“ řekl pro Echo24 Petr Kukal z ministerstva kultury, který zároveň spravuje účet na sociální sítí Twitter.

Čtěte také: Nejvtipnější na českém Twitteru. Politika? Jde o žert, říká muž z ministerstva

Podle něj si ministr kultury přeje, aby se ve svých příspěvcích minulosti věnoval. „Pan ministr Herman chce, aby se nezapomínalo na minulost, proto se věnujeme připomínání,“ řekl pro Echo24 Kukal, který byl za své správcovství účtu v nominaci na cenu Křišťálová lupa 2016.

Invalidní vozík a změna programu

Zdravotní stav prezidenta Zemana je v poslední době velmi propírán. Při nedávné návštěvě Číny například vrávoral při sestupování po schodech z vládního speciálu nebo ho ochranka vozila pomocí vozíku na společné focení státníků. Mluvčí prezidenta to ale obhajoval náročným programem.

Na nadcházející cestě na summit NATO v Bruselu byl Zeman v podobné kondici jako v Číně. Jako jediný z přítomných vrcholných činitelů zemí aliance vynechal proslovy amerického prezidenta Donalda Trumpa, německé kancléřky Angely Merkelové i generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. Posluchači totiž museli při projevech stát. Hrad ale dopředu avizoval možnou změnu Zemanova programu.

Ludvík Svoboda byl 30. března v období Pražského jara zvolen prezidentem po abdikaci Antonína Novotného. V roce 1973 byl Svoboda zvolen do funkce podruhé i přesto, že rok předtím utrpěl mozkovou příhodu. Zdravotní komplikace ale neustávaly a v roce 1974 ho postihl infarkt a několik mrtvic. Díky přijatému ústavnímu zákonu č. 50/1975 Sb. v roce 1975 mohl být odvolán a nahrazen generálním tajemníkem KSČ Gustavem Husákem, který tak v době normalizace zastával nejvyšší stranickou a státní funkci.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Zeman v Bruselu nezvládl celý program a špatně artikuloval

Unavený Zeman. V Číně vrávorá, podpírají jej, použil i vozík

Související články