1 Úspěch Twitteru ministerstva kultury

Nejvtipnější na českém Twitteru. Politika? Jde o žert, říká muž z ministerstva

, NOVÉ

Témata: , , ,

Vtip a nadhled příspěvků ministerstva kultury na Twitteru už baví uživatele více než rok, za tu dobu narostl počet sledujících na trojnásobek. Účet ministerstva Daniela Hermana, který spravuje spisovatel a básník Petr Kukal, sleduje nyní téměř 10 000 lidí a vybočuje tak z administrativní šedi státní správy. Twitterový účet je také navržen na ocenění Křišťálová lupa 2016 v kategorii one (wo)man show.

Vybrali jsem pro vás ty nejzajímavější příspěvky právě z roku 2016, které se nejčastěji týkají kulturních událostí, úmrtí známých osobností či akcí spojených s cestami ministra kultury Daniela Hermana.

Zvyšující počet sledujích s potěšením hodnotí i tvůrce tweetů. „Těch necelých 10 tisíc sledujících si prohlíží nejen anekdoty, aforismy a jinak stylizované tweety, ale taky informace o činnosti ministerstva, o jeho aktivitách, o práci pana ministra. Sledujeme to, víme jak narůstá sledovanost i těchto sdělení, která nemají stylizovanou formu. To je důležité. Proto to dělám,“ uvedl pro Echo24.cz Kukal s tím, že má ze zájmu o Twitter ministerstva radost.

Petr Kukal často vtip a nadhled spojuje s aktuální politickou a společenskou situací v souvislosti s historickými skutečnostmi. Sám však myšlenku toho, že jsou nějaké tweety namířeny na aktuální politickou situaci, odmítá. „Snažím se využívat společenského kontextu – to ano. Hledám, co rezonuje ve společnosti. Někdy je to téma kulturní, někdy hospodářské a někdy zrovna politické. Pro mě je důležité jediné: jaký potenciál má pro žert, jazykovou hříčku, metaforu, dvojsmysl, pro dojetí a poetizaci. Jakou z toho vyrazím pointu. Nedělám politiku, dělám literaturu malých formátů,“ uvedl Kukal pro Echo24.cz.

Brady a dalajlama potenciál měli

Některé příspěvky nápaditě využívají i jazykovou hru.

A kdy to všechno začalo?

Jedním z prvních příspěvků, který podle Kukala přitáhl zvýšenou pozornost a po jehož zveřejnění výrazně stoupl počet sledujících, byl tweet o Ernestu Hemingwayovi.

Ostatní ministerstva by počet sledujících na Twitteru mohla ministerstvu kultury jen závidět. Například účet ministerstva financí Andreje Babiše sleduje něco přes 400 lidí, účet ministerstva zdravotnictví jen o sto více. Tisíc sledujících překročilo třeba ministerstvo práce a sociálních věcí nebo ministerstvo zemědělství. Výraznější úspěch v této oblasti zaznamenalo například ministerstvo obrany, které má až 6000 sledujících, či ministerstvo zahraničí, které má více než 7000 followerů, a nejvíce se ministerstvu kultury přibližuje ministerstvo vnitra, které registruje více než 9 200 sledujících.

Čtěte více: Společně vám znechutíme 28. říjen

,