Nejsme ve vědomostní soutěži, protestoval v debatě šéf lidovců
Televizní superdebata
Takzvanou televizní superdebatou byla ukončena volební kampaň před pátečními a sobotními krajskými volbami a volbami do Senátu. V pražském Kongresovém centru se kvůli ní sešli předsedové všech významných českých politických stran.
Václav Moravec, který tuto superdebatu moderoval, na úvod předsedy stran překvapil otázkou, jestli vědí kolikrát česká sněmovna měnila zákon o krajích. “Stačí uvést číslo,” vyzval Moravec politiky. Ti se do jednoho začali ošívat, zkoušeli odvádět řeč jinam, ale Moravec byl neodbytný.
“Nejsme ve vědomostní soutěž. Myslel jsem, že to bude politická debata,” oponoval nejhlasitěji šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Přesné číslo však neuvedl.
Správnou odpověď neznali ani političtí matadoři, kteří sedí ve sněmovně už roky. Paradoxně byl tak ke správné odpovědi nejblíže šéf pirátů Ivan Bartoš, který tipoval, že se zákon měnil 29 krát. Moravec pak politikům prozradil, že parlament celkem tento zákon změnil dvacet šest krát.
Dá Babiš své firmy do fondu?
Debata přinesla také jedno překvapivé prohlášení, i když není úplně jasné jak moc vážně bylo míněno. Ministr financí Andrej Babiš totiž prohlásil, že pokud nebude moci kvůli zákonu zvanému lex Babiš vlastnit firmy a být zároveň ve vládě, tak patrně vloží své firmy do nějakého fondu. „Udělali lex Babiš, takže já musím teď všechno prodat a dám to pravděpodobně do nějakého fondu, protože asi ten fond pak bude nezávisle investovat,“ uvedl šéf ANO.
Ostrá debata se ve více než dvouhodinovém pořadu vedla například o financování silnic. Andrej Babiš například tvrdil, že se silnice v krajích nyní mohou opravovat jenom proto, že „jsme jim na to dali peníze“. Proti tomu protestoval předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka s tím, že to takhle vypadá, jako by peníze na silnice dávalo hnutí ANO a ne celá vláda.
Vicepremiér Babiš uvedl, že kraje si v minulosti musely poradit samy, protože pravicové vlády nechtěly přispívat krajům vedených levicí a naopak. „Nejde jim o silnice, ale jen o to, zda tam mají svého hejtmana,“ uvedl. Krajům podle něj bylo možné přispět díky úsporám ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) a úspěšnému čerpání dotací.
Toto tvrzení odmítl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Pan Ťok neušetřil, nebyl jen schopen proivenstovat, co měl rozpočtováno, tak peníze dal radši na opravu silnic druhých a třetích tříd,“ řekl Kalousek.
Mezi možnosti, jak vyřešit financování oprav silnic nižších tříd, by mohlo být například přidělit krajům zhruba šest miliard ze spotřební daně uvalené na minerální oleje. Šéf KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek však upozornil na to, že pouhou změnou určení daně by vznikla díra a muselo by se řešit, jak nahradit chybějící peníze zase jinde.
Sobotka, který se minulý týden ohradil proti záměru Ťoka nepřispět ze SFDI krajům v příštím roce nic, by věc řešil změnou rozdělení daní mezi stát a kraje. „Peníze, které tam dáváme ad hoc díky rozhodnutí naší vládní koalice, by se měly dostat do rozpočtového určení daní, aby to (opravy silnic) kraje mohly dlouhodobě plánovat,“ uvedl.
Babiš kraje označil za „průtokáč“, který jen žádá o peníze a chce, aby se mu do ničeho „nekecalo“. Vyloučil to, že by mohl být k změnám v rozpočtovém určení daní a k systémovému řešení financování silnic druhých a třetích tříd vstřícnější, pokud by po volbách některá hejtmanství drželo jeho hnutí. „Určitě ne, potřebujeme hlavně, aby kraje začaly hospodařit transparentně, nebyl tam klientelismus a korupce,“ řekl.
Privatizace nemocnic
Andrej Babiš uvedl, že sám sice kupuje přes investiční fond Hartenberg zdravotnická zařízení, ale nepovažuje to ani za podnikání ve zdravotnictví ani za privatizaci, protože nakupuje zařízení od fyzických osob. Privatizaci krajských nemocnic kritizoval premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, hájil ji naopak šéf ODS Petr Fiala.
Nástup ČSSD do čela krajů podle Sobotky zastavil privatizaci nemocnic z dob krajských vlád ODS. „V minulosti řízeně byla snaha krajské nemocnice dostat do dluhů, aby se mohly snadno zprivatizovat,“ řekl. „Vůbec není pravda, že cesta privatizace krajských nemocnic byla neúspěšná,“ reagoval na Sobotkova slova předseda ODS Fiala.
Podle předsedy zelených Matěje Stropnického si ale privatizovaná zdravotnická zařízení budou vždy vybírat jen lukrativní obory, a méně výnosnou běžnou péči nenabídnou. V souvislosti s tím zmínil Babišovy nákupy reprodukčních klinik. „To zásadně odmítám. Hnutí ANO nechce privatizovat krajské zdravotnictví,“ uvedl Babiš. „A já ve zdravotnictví nepodnikám. Dal jsem peníze do fondu, který kupuje nemocnice od soukromých lékařů,“ doplnil, což vyvolalo smích v publiku. Babiš koupil několik reprodukčních klinik nebo také podíl v Poliklinice Modřany přes investiční fond Hartenberg, jehož je spoluzakladatelem.
Jednotné řešení zadluženosti krajských nemocnic v debatě předsedové deseti stran a hnutí nenašli. Podle Sobotky pomůže nemocnicím sjednocení plateb za zdravotnické výkony, podle Babiše nebo Fialy ale za stav nemocnic odpovídá špatné hospodaření některých krajů. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek by chtěl prosadit větší spoluúčast všech občanů na úhradách zdravotní péče, s čímž ale zase nesouhlasí sociální demokraté ani komunisté.