2 Židovský stát rozzuřila politička

‚Podporujete IS‘. Izrael zakázal vstup švédské ministryni

, NOVÉ

Témata: , ,

Kritické výroky švédské ministryně zahraničí Margot Wallströmové na adresu Izraele nezůstaly bez odezvy. Náměstkyně ministra zahraničních věcí Izraele Cipi Hotovelyová řekla, že jsou oficiálním návštěvám ze Švédska dveře zavřené, píše Politico.eu. Švédská ministryně se postavila proti způsobu, jakým Izrael nakládá s palestinskými útočníky.

Zavřené dveře všem oficiálním návštěvám ze Švédska – to je dohra dalšího střetu mezi Švédskem a Izraelí. Alespoň to oznámila Cipi Hotovelyová, náměstkyně úřadujícího ministra zahraničí Benjamina Netanjahua reagovala na kritická slova švédské ministryně zahraničních věcí.

„Izrael zavírá své brány oficiálním návštěvám ze Švédska,“ řekla Hotovelyová pro The Times of Israel. „Stát Izrael dává co nejjednoznačněji najevo ostrou zprávu Švédsku, která říká, že pokud budete podporovat teror, podporujete také Islámský stát ve svých útocích po Evropě: v Bruselu, v Paříži.“

Ostrá slova přišla poté, co Margot Wallströmová zkritizovala způsob nakládání s palestinskými útočníky. Švédská ministryně zahraničních věcí volá po vyšetřování, které by dle ní mělo za cíl zjistit, zda se Palestinci v Izraeli nestávají obětmi „mimosoudních poprav“.

Takové tvrzení nazvala Izrael bludem a nezodpovědností. Na izraelské ministerstvo zahraničí byl předvolán švédský velvyslanec, kterému byl protest tlumočen. Kromě resortu zahraničí se proti švédské ministryni postavil i ministr energetiky, infrastruktury a vodního hospodářství Juval Steinic, který Wallströmovou označil za antisemitku.

Zatímco vyjádření ministerstva zahraničí budilo dojem, že se vztahuje na všechny švédské představitele, izraelská vláda doplnila, že se zákaz týká pouze Margot Wallströmové. Výroky dlouhodobé kritičky dodržování lidských práv na Blízkém východě mezistátní spor nekončí. Napětí mezi Švédském a Izraelí trvá od švédského uznání Palestiny v roce 2014. Právě Palestinci často na území Izraele útočí na běžné občany i příslušníky bezpečnostních sil, násilníci jsou často zabiti přímo při útoku či v následných potyčkách.

Čtěte také: Vyšetřovatel OSN v Palestině rezignoval. Izrael mu dva roky neudělil vízum

Izraelci zlikvidovali novoročního teroristu z Tel Avivu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.