1 Předvolební plány

ODS chce voliče oslovit snížením daní a růstem mezd

, NOVÉ

Témata: , , ,

Občanští demokraté chtějí oslovit voliče mimo jiné snížením daní. Jejich volební program bude obsahovat návrh, aby zaměstnanci platili 15procentní sazbu místo ze superhrubé mzdy nově z hrubé mzdy. Jejich čisté příjmy by se tak měly zvýšit v průměru o sedm procent, řekli novinářům dnes zástupci strany v čele s předsedou Petrem Fialou. Volební program bude strana schvalovat na sobotní programové konferenci.

ODS plánuje i další změny v daňovém systému. Chce zrušit solidární přirážku, obnovit maximální výši odvodů zdravotního pojištění na úrovni čtyřnásobku průměrné mzdy a zavést nižší povinné odvody ze mzdy hrazené zaměstnavateli o dva procentní body. Prosadit chtějí i zrušení limitů pro výdajové paušály živnostníkům.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Ekonomice se daří, přesto patříme k zemím s největším daňovým zatížením a nejvyšší cenou práce. Proto chceme prosadit zvýšení čistých mezd zaměstnanců průměrně o sedm procent. Docílilo by se toho zavedením 15procentní sazby daně z hrubé mzdy. Nikoliv tedy ze superhrubé jako doposud,“ uvedl Fiala.

Vedení ODS odhaduje, že by státní rozpočet touto změnou přišel o asi 40 miliard korun. Dalších 26 až 28 miliard by stály nižší odvody ze mzdy za zaměstnance. Občanští demokraté chtějí výpadek v rozpočtu nahradit podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury třeba vyšší adresností sociálních dávek nebo snížením dotací. „Sociální dávky pobírají ti, kteří si je absolutně nezaslouží a jen je zneužívají. Vedle toho existuje řada nesmyslných a neprůhledných dotací, jejichž objem přesahuje 120 miliard ročně,“ poznamenal. Snížit by je chtěl o 20 procent. „Když k hospodaření přistoupíme odpovědně, nevzniknou zavedením námi navrhovaných změn žádné zásadní výpadky,“ dodal.

Podle první místopředsedkyně ODS Alexandry Udženije musí být daňový systém jednoduchý, spravedlivý a stabilní. „Neustálé změny vedou k nejistotě a demotivaci. My garantujeme, že pokud budeme mít možnost naše daňové návrhy prosadit a realizovat, uděláme to na začátku, jednou, a více do daňového systému zasahovat nebudeme,“ poznamenala.

Změny v daňové oblasti plánují i další strany. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek bude prosazovat do stranického volebního programu snížení sociálního pojištění o osm procentních bodů. Zaměstnancům i zaměstnavatelům by podle jeho návrhu kleslo shodně o čtyři procentní body. „Vysoké odvodové zatížení práce musíme řešit radikálně, ne pouze kosmeticky,“ uvedl Kalousek. Okamžitě by podle něho vzrostly čisté mzdy i konkurenceschopnost firem. Výpadek příjmů důchodového účtu by Kalousek pokryl stálým zapojením 30 procent vybrané daně z přidané hodnoty.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Odzbrojení Češi? ‚Chovanec brečí, ale pozdě,‘ kritizuje opozice vládu

Chci být premiér. Když ne teď, tak příště určitě

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.