Odzbrojení Češi? ‚Chovanec brečí, ale pozdě,‘ kritizuje opozice vládu

EVROPSKÁ SMĚRNICE O DRŽENÍ ZBRANÍ

Odzbrojení Češi? ‚Chovanec brečí, ale pozdě,‘ kritizuje opozice vláduNOVÉ
Ve středu si vzal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na tiskovou konferenci před projednávání zákona i profesionály s maketami zbraní. Foto:

FOTO: Echo24

1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Poslanci se ve středu v Poslanecké sněmovně prakticky shodli na tom, že evropská směrnice, která omezuje právo držet zbraň, je špatná. Podpořili tak vlastně ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který kvůli tomu plánuje podat žalobu. Nad tím, co vlastně bude směrnice pro české střelce znamenat, se diskutovalo v rámci návrhu na změnu ústavního zákona, kterou někteří poslanci na evropské nařízení reagují. Podle opozice se ale Chovanec proti směrnici staví pozdě. Česká vláda prý nevyužila takzvanou „žlutou kartu“, kterou by proti Evropské komisi protestovala, a tím promarnila možnost „odzbrojování Čechů“ zastavit.

„V listopadu po pařížském útoku, když přišla s touto odzbrojovací směrnicí Evropská komise, tak zrovna zasedala sněmovna. Já jsem se pokusila prosadit ten bod na program jednání, probíhala diskuze a lidi z evropského výboru řekli, že si to vezmou do výboru. Já jsem řekla, že to bude pozdě a že je potřeba, aby urychleně vláda České republiky uplatnila takzvanou žlutou kartu podle Lisabonské smlouvy. A tuhle možnost jsme jako Česká republika prokaučovali,“ uvedla pro server Echo24 poslankyně Jana Černochová (ODS), která podobnou kritiku vznesla i ve středu na plénu sněmovny, a to přestože je s Chovancem pod návrhem zákona podepsaná.

Podobně se vyjádřil i poslanec Martin Plíšek (TOP 09). „Jak je možné, že vláda nepřišla do sněmovny s tím, aby třeba Česká republiky vyslovila nesouhlas se směrnicí,“ ptal se ve sněmovně. „Vláda měla prosazovat vydání nesouhlasného odůvodněného stanoviska parlamentu, jak to udělalo Polsko a Švédsko,“ doplnil pro Echo 24 po jednání Plíšek. 

Národní parlamenty totiž mohou návrh komise za určitých podmínek zpochybnit. Pokud se sejde třetina parlamentů členských států musí komise svůj návrh přezkoumat a rozhodnout, zda jej zachová, pozmění nebo stáhne. Tento mechanismus se nazývá „žlutá karta“ a právě tu měla česká vláda podle opozice použít. Chovanec v týdnu také oznámil, že Česká republika připravuje na evropskou směrnici žalobu. To poslanci vítají, vláda podle nich ale měla jednat dřív.

Střelci ve sněmovně

Ve středu se ve sněmovně projednával poslanecký návrh, který by měl být jakýmsi bojem proti evropské směrnici. Ten chce dát českým občanům ústavní princip držet zbraň a za určitých podmínek se zapojit do obrany státu. Použít zbraň by tak lidé mohli v bezprostředním ohrožení, když poblíž není žádný policista nebo voják.

Jestli má šanci projít, není v tuhle chvíli zřejmé. Poslanci sice ukázali vůli, když odhlasovali zkrácení lhůty na projednávání ve výborech na 54 dnů, aby byla šance stihnout návrh projednat časově. Nicméně jak budou jednotlivé strany hlasovat zatím zcela zřejmé není. Vypadá to totiž, že řada poslanců se bude rozhodovat na základně osobního názoru.

„Jsem ve střetu zájmů, protože držím zbraň,“ odstartovala to Černochová a po ní následovali další poslanci, kteří se k držení zbraně přiznali. A ti také následně změnu ústavního pořádku podpořili. Byli mezi nimi například Martin Lank z hnutí Úsvit, komunistický poslanec Zdeněk Ondráček nebo předseda ODS Petr Fiala, který nemá zbraň, ale pouze zbrojní průkaz.

Podporu má zákon u opoziční ODS, oproti tomu druhá pravicová strana ve sněmovně je proti. „Není třeba zavádět ústavní právo na nabývání, držení a nošení zbraně,“ uvedl Plíšek. Proti budou podle všeho také lidovci, kteří spolu s TOP 09 nepodpořili zkrácení lhůty na projednávání.

Jak bude hlasovat ale například vládní ANO, jisté není. Pod návrh je sice podepsaný poslanec hnutí Bronislav Schwarz, ale třeba ministr obrany Martin Stropnický je proti. „Výjimečně souhlasím se všemi slovy pana předsedy Kalouska,“ prohlásil ministr poté, co předseda TOP 09 Miroslav Kalousek změnu zkritizoval a označil za populismus.  

Diskuze o bezpečnosti je přitom na místě. V posledních několika dnech došlo opět k několika teroristickým útokům – naposledy to byl bombový útok na německé fotbalisty, minulý pátek ve Švédsku zopakoval terorista scénář z Berlína a Nice a najel kamionem do lidí. Od čtvrtka mohou lidé v Česku zaznamenat větší výskyt policistů v ulicích. Kvůli Velikonocům, ale také židovskému svátku pesach ministerstvo vnitra opět nasadilo na vybrané kulturní, společenské a náboženské akce policisty s dlouhými zbraněmi a na některá místa se také vrátí zátarasy. 

Čtěte také: Chovanec jde do boje proti omezení zbraní. Přinesl si je i do sněmovny

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články