USA staví svou bezpečnost na úkor Ruska, říká velvyslanec Čurkin
'NEDOSTATEK RESPEKTU A DISKUSÍ'
Napětí v americko-ruských vztazích je patrně největší od arabsko-izraelské války v roce 1973. Řekl to ruský vyslanec u OSN Vitalij Čurkin, napsala v sobotu agentura AP. Čurkin popsal údajné provokace Washingtonu vůči Moskvě, zároveň ale uvedl, že v některých otázkách se oběma velmocím daří spolupracovat a Rusko podle něj stojí o normalizaci vztahů.
„Celková situace (ve vzájemných vztazích) je dnes myslím velmi špatná, patrně nejhorší od roku 1973,“ prohlásil Čurkin v narážce na takzvanou jomkipurskou válku, kdy tehdejší sovětští spojenci Egypt a Sýrie napadly Izrael podporovaný Spojenými státy.
Podle Čurkina může za ochlazení americko-ruských vztahů „zásadní nedostatek respektu a důkladných diskusí“ o politických záležitostech. USA a NATO se prý rozhodly budovat svou bezpečnost „na úkor Ruska“. Za součást této strategie označil Čurkin přijetí východoevropských států do NATO a odstoupení Washingtonu od rusko-americké smlouvy ABM o raketové obraně.
Jednou z „největších provokací“ byl podle ruského diplomata summit NATO v roce 2008, který rozhodl, že členy Severoatlantické aliance by měly být i Ukrajina a Gruzie.
‚Převrat podporovaný z Washingtonu‘
Čurkin připomněl, že konflikt na východní Ukrajině začal poté, co proruského prezidenta v Kyjevě svrhly pouliční protesty. Podle něj šlo o „převrat“ podporovaný z Washingtonu.
Krátce na to Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, doplnila AP s tím, že americko-ruské vztahy zatěžují dále spory ohledně Sýrie a také údajné vměšování Moskvy do amerických prezidentských voleb.
Čurkin řekl, že Rusko by chtělo vztahy s USA normalizovat. „Pokud tomu pomůže změna (americké) vlády, bude to dobré,“ prohlásil. Ani dnes prý není spolupráce zcela zablokovaná. „Ačkoli máme vážné neshody, jako ohledně Sýrie, pokračujeme ve spolupráci v jiných otázkách a někdy se ta spolupráce vyvíjí docela dobře,“ uvedl.