‚Cifršpiony‘ má řídit celá vláda, nikoliv Babiš

Finanční analytický útvar

‚Cifršpiony‘ má řídit celá vláda, nikoliv BabišNOVÉ 1
Domov
Tomáš Pergler
Sdílet:

Andrej Babiš bývá kritizován za to, že zcela ovládá Finanční analytický útvar (FAÚ) na svém ministerstvu. V horizontu jednoho roku by měl jeho přímý vliv na tuto zpravodajskou jednotku oslabit. Ministerstvo financí navrhuje, aby se útvar, který má přístup k bankovním účtům občanů i firem, přeměnil z ministerského odboru na správní úřad. Ten byl sice dál spadal pod rozpočtovou kapitolu resortu financí, jeho ředitele by už však nejmenoval přímo ministr, ale schvalovala by ho vláda na ministrův návrh.

Vyplývá to z návrhu novely zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, který ministerstvo financí předložilo do připomínkového řízení.

Několik zdrojů z prostředí vládní koalice deníku ECHO24.cz potvrdilo, že změnu si vynutil tlak ČSSD a KDU-ČSL. Koaliční partneři i opozice Babišovi dlouho předhazovali, že může úplnou podřízenost FAÚ jeho kontrolu nad citlivými daty zneužívat ať už v politice nebo ve prospěch koncernu Agrofert. Do čela útvaru Babiš loni jmenoval Libora Kazdu, který předtím vedl plzeňskou expozituru protikorupční policie.

Ochota ministra financí „uvolnit“ FAÚ ale může souviset také s tím, že srovnatelné nebo i širší pravomoci než současný útvar mají finanční a celní úřady, řekl jeden z oslovených lidí z prostředí koalice. S očekávaným přijetím zákona o prokazování původu majetku se pak ještě významně rozšíří. Daňová správa už mezitím posílila svoje vlastní analytické odbory.

Čtěte také: Zapomeňte na FAÚ. Babiš si buduje mocnější zbraň

Naposledy musel Babiš odrážet kritiku kvůli FAÚ během aféry se složkou, kterou vytáhl na poslance ČSSD Ladislav Šincla kvůli sporu o odměňování pojišťovacích makléřů. „Důrazně odmítám, že bych měl nějakou výzvědnou službu. To je chorobný výmysl a fantasmagorie. FAÚ je nezávislý a vždy ho vedl policista,“ řekl Babiš v rozhovoru pro deník Právo z 20. června. Útvar podle něj zneužíval Miroslav Kalousek (TOP 09), když jako ministr vytáhl kauzu ProMoPro na někdejšího vicepremiéra Alexandra Vondru (ODS).

„Útvar využíval každý ministr financí, který byl ve funkci, někdo více, někdo méně. Až do případu ProMoPro se o tom ale moc nemluvilo,“ řekl deníku ECHO24.cz odborník, který dlouhodobě působí v oblasti finanční kriminality, ale nechtěl být jmenován. Předpokládá, že po vytvoření úřadu se vliv na FAÚ rozšíří také na ostatní vládní strany.

Ministerstvo se v předloze odvolává na doporučení mezinárodních institucí, včetně výboru Moneyval Rady Evropy, jehož zpráva před čtyřmi roky kritizovala nedostatečnou nezávislost FAÚ, a také na nová nařízení a regulace přijaté Evropskou unií. „Finanční zpravodajská jednotka musí být provozně nezávislá a samostatná, to znamená, že musí mít pravomoc a schopnost vykonávat své funkce volně, včetně schopnosti samostatně rozhodovat o tom, zda konkrétní informace analyzovat, žádat o ně a šířit je,“ cituje materiál z nové směrnice EU z letošního května.

V současnosti FAÚ nemá přímé ukotvení v zákoně, formálně se řídí organizačním řádem ministerstva financí, pod nímž funguje jako jednotka „administrativního typu“. Ta má pouze takzvanou technickou samostatnost na ministerstvu, což například znamená, že používá vlastní datovou síť pro zpracování podezřelých transakcí. Zaměstnanci ministerstva mají také do FAÚ omezený přístup. Žádný právní předpis neupravuje pozici ředitele FAÚ, komu odpovídá a důvody, proč může být odvolán.

Parlamentem nedávno prošel návrh, aby FAÚ podléhal kontrole komise Poslanecké sněmovny, podobně jako zpravodajské služby. Za stávající podoby by ale komise dohlížela de facto nad odborem ministerstva, což je značně nestandardní.

Dosavadní zaměstnanci FAÚ by měli být automaticky přeřazeni do nového úřadu a podle novely by jako státní úředníci podléhali zákonu o státní službě. V současnosti má útvar 42 tabulkových míst, s vytvořením úřadu předloha počítá s navýšením o dalších 20 míst, což zdůvodňuje „zvýšením požadavků na činnost útvaru za poslední období“. Změny mají být účinné až od července 2016.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články